Turşu suyunun 8 inanılmaz faydası

Turşu suyu limonla mı yapılır sirkeyle mi? Münir Özkul ve Adile Naşit, Neşeli Günler filminde bunun tartışmasını zaten yaptı. O yüzde şimdiki konumuz bu değil :) Hangisiyle yapılırsa yapılsın turşu suyunun sağlığa inanılmaz faydaları var. İşte kabızlıktan kas ağrılarına, bağışıklık sisteminden zayıflamaya kadar severek tükettiğimiz turşu suyunun faydaları...

23 Aralık 2020, Çarşamba 13:06 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1- Kaşıntıyı hafifletir

1- Kaşıntıyı hafifletir

Cildinizde sürekli kaşınan bir noktanız varsa ya da böcek ve sivrisinek ısırıklarından şikayetçiyseniz, o bölgeye pamukla bir miktar turşu suyu sürdüğünüzde kaşının geçtiğini fark edeceksiniz.

2- Kabızlığı giderir

2- Kabızlığı giderir

Sürekli kabızlık sorunu yaşıyorsanız, düzenli olarak turşu suyu tüketmenizde fayda var. Özellikle lahana turşusunun bağırsakları yumuşatma özelliği var. İçinde şalgam bulunan turşu suları da kabızlığa iyi gelir. Ancak tüketirken dikkat edilmeli. Şalgam bazı zamanlarda ishal yapabiliyor.

3- Su kaybını giderir

3- Su kaybını giderir

Turşu suyu vücudun su tutmasını sağlar. Turşu suyundaki sodyum ve potasyum, hücrelerin ihtiyaç duyduğu suyun tutulmasını sağlar. Spor yapmadan önce de bir miktar turşu suyu içmeniz faydalı olacaktır.

4- Bağışıklığı güçlendirir

4- Bağışıklığı güçlendirir

Corona virüs pandemisinde bağışıklığı güçlendirdiği için turşu suyunun da popülerliği arttı. Peki turşu suyu bağışıklığı nasıl güçlendiriyor? İçinde E ve C vitaminleri yer alan turşu suyu, çeşitli antioksidanlara da sahip. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve hastalıklara karşı koruyor.

5- Kilo vermeye yardımcı olur

5- Kilo vermeye yardımcı olur

Sirkenin metabolizmayı hızlandırdığını hepimiz biliyoruz. Bilin bakalım neyin içinde sirke var? Evet, turşu suyunun! Aynı zamanda turşu suyunun içerisinde asetik asidin bulunması da yağ yakmaya yardımcı oluyor. Zayıflama maratonu içindeyseniz, diyetinizde turşu suyuna da yer açın.

6- Mide bulantısına iyi gelir

6- Mide bulantısına iyi gelir

Asidik sirkeyle dolu olan turşu suyu, midenizdeki pH’ı dengelemeye yardımcı oluyor ve mide gurultularını yatıştırıyor. Kustuktan sonra da vücudun hızla toparlanmasını sağlıyor.

7- Hazımsızlığı giderir

7- Hazımsızlığı giderir

Turşu suyunun içinde yüksek oranda lif var. Bu da hazımsızlığa iyi geliyor. Sürekli hazımsızlıktan şikayetçiyseniz düzenli olarak turşu suyu tüketmenizde fayda var.

8- Kasılmalara ve kas ağrılarına iyi gelir

8- Kasılmalara ve kas ağrılarına iyi gelir

Spor yapıyorsanız ya da ağır işlerle meşgulseniz, düzenli olarak turşu suyu tüketmenizde fayda var. Turşu suyu eklem ağrılarına, kas kasılmalarına ve kas ağrılarına iyi geliyor. İçindeki potasyum sayesinde adeta bir ilaç görevi görüyor.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Pirincin 5 önemli faydası: Pirinç kilo aldırır mı?