Tütüncü: Olgunlaşma Enstitüleri, geçmişi geleceğe aktarıyor

Tütüncü: Olgunlaşma Enstitüleri, geçmişi geleceğe aktarıyor

Tütüncü: Olgunlaşma Enstitüleri, geçmişi geleceğe aktarıyor

10 Ocak 2022, Pazartesi 12:42 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

 

ANTALYA,(DHA) - KEPEZ Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Olgunlaşma Enstitüleri'nin, Türk kültürünün yaşatılmasında ve dünyaya tanıtılmasında, geleneksel el sanatlarının gelecek kuşaklara aktarılmasında önemli bir rolü üstlendiğini söyledi.

Kaleiçi'nde bulunan Antalya Olgunlaşma Enstitüsü'nü ziyaret eden Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, atölye çalışmaları ve projeler hakkında bilgi aldı. Antalya Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Emine Erkal ile geleneksel el sanatlarımızı yansıtan ürünleri inceledi. El dokuması kilimlerden, yöresel kıyafetlere, tasarımdan cam ve ebru sanatına kadar çeşitli el sanatları teknikleri atölyelerini gezen Başkan Tütüncü, öğretmenlerden yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi aldı. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, enstitüde yer alan tarihe ışık tutan, Antalya kültürünü yansıtan bazı el sanatları ürünlerin DokumaPark'taki Bir Zamanlar Antalya Müzesi'nde sergilenmesini istedi.

EL SANATLARIMIZ GELECEK KUŞAKLARA

Enstitülerin önemine değinen Başkan Tütüncü, "Türk kültürünün yaşatılmasında ve dünyaya tanıtılmasında önemli bir rol üstlenen enstitüler, geleneksel el sanatlarımızın gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamaktadır. Girişimci, yetenekli, nitelikli bireyler yetiştirmek için kurulan enstitüler, kültürümüzün alt dallarının araştırılması bakımından birçok önemli projelere de imza atmaktadır. Enstitüler, eğitim amacının yanında kültürel öğelerimizin korunmasında da önemli bir rol oynamaktadır" diye konuştu.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü'nün, Olgunlaşma Enstitüsü ziyaretine Antalya Kepez Meslek Eğitim Kursları (AKMEK) Koordinatörü Canan Gököz de eşlik etti.

FOTOĞRAFLI

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Manavgat Esnaf ve Sanatkarlar Odası'nda Hasan Özcan güven tazeledi