Tuvaletten çok telefon var

Tuvaletten çok telefon var

Birleşmiş Milletler'in verilerine göre, dünya üzerindeki telefon sayısı, tuvalete ulaşabilen insan sayısından fazla

23 Mart 2013, Cumartesi 08:24 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

BM Genel Sekreter Yardımcısı Jan Eliasson, 22 Mart Dünya Su Günü çerçevesinde insan sağlığı ve çevreyi yakından ilgilendiren tuvalet sorununa dikkat çekti. Eliasson, dünya genelinde 6 milyar cep telefonu bulunmasına karşın sadece 4,5 milyar insanın temiz tuvalet olanağına ulaşabildiğini kaydetti.

Eliasson, "2,5 milyar insanın uygun koşullarda tuvalet olanağı yok. İnanılması güç ama 1,1 milyar insan hâlâ tuvalet ihtiyacını açık alanda gideriyor" diye konuştu.

Su artık bir insan hakkı

Tüm devletlerin hükümetleri ve toplumlarını, uluslararası organizasyonları ve sanayi dünyasının temsilcilerini bu sorunu gidermeye çağıran Eliasson, pek çok kişinin üzerinde konuşmaktan hoşlanmadığı bu sorunun insan onuruyla birlikte çevre ve insan sağlığını ilgilendirdiğine dikkat çekti.

BM, 2000 yılında uygun tuvalet olanağına sahip olmayan insan sayısını 2015'e kadar yarıya indirmeyi hedeflemişti. Çin bu oranı hızla yüzde 80'den yüzde 36'ya indirmeyi başardı. Ancak komşusu Hindistan'da her üç kişiden ikisinin hâlâ temiz tuvalete erişimi yok.

Tuvalet yokluğu ölüm getiriyor

Dünyada yaklaşık 2 milyar 600 milyon insan tuvaletsiz yaşıyor. Her gün hijyenik koşullardan mahrum koşullarda yaşayan 3 bin ile 6 bin çocuk ishalden hayatını kaybediyor.


©Deutsche Welle Türkçe

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Tunceli'deki doğa harikası Çırtan Şelalesi ilkbaharda bir başka güzel