Tüyler ürperten intikam

Tüyler ürperten intikam

Ağabeyi trafik kazasında ölen kadın, sürücünün 12 yaşındaki yeğenini öldürdü

15 Mart 2010, Pazartesi 15:02 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ağabeyi trafik kazasında ölen kadın, intikamını kan dökerek almayı seçti ve sürücünün 12 yaşındaki yeğenini öldürdü. Mahkeme, cinayetin kan gütme amacıyla işlenmediğine karar verdi ama Yargıtay "Kan davası" dedi.

Ardahan'ın bir köyünde, 2003'te yaşanan trafik kazasında Erbil E.'nin kullandığı araç, Akar Y.'ye çarparak ölümüne yol açtı. Akar'ın kardeşi Aysel Y., kardeşi Ceylan Y.'den ağabeylerinin ölümüne neden olan Erbil E.'nin erkek yeğeni T.E.'yi eve getirmesini istedi. Aysel Y. küçük çocuğa "Dişin ağrıyormuş bunu iç" diyerek öldürücü derecede zehirli olduğu bilinen tarım ilacından bir fincan verdi. T.E. duraksayınca, Aysel Y. bıçak almak üzere yerinden kalktı. Bunu fark eden T.E. kaçtı.

KÜÇÜK KIZI KANDIRIP EVE GETİRDİ

Ancak Aysel Y. intikamdan vazgeçmedi. Ertesi gün köydeki ilköğretim okuluna giderek bu kez Erbil E.'nin 12 yaşındaki yeğeni D.E.'yi "Çay içelim" diye kandırıp eve götürdü. Isıttığı suyu bir anda D.E.'nin başına döken Aysel Y., küçük kızı boğazını keserek öldürdü. Ardahan Ağır Ceza Mahkemesi'nde acılan davada D.E.'nin yakınları 2003'teki kazayı hatırlatıp bunun bir kan davası olduğunu ileri sürseler de mahkeme heyeti "Trafik kazası sonucu ölümün kasıtla gerçekleşmemiş olması nedeniyle bu cinayet kan gütme amacıyla işlenmemiştir. Ayrıca bir geleneği yerine getirmek amacıyla adam öldürme durumu da söz konusu değildir" yorumunu yaptı. Sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

ÖNCEKİ OLAYDA KASIT ÖNEMLİ DEĞİL

Dava, temyiz için Yargıtay'a gitti. 1'inci Ceza Dairesi, ölenin kız, öldürenin kadın olduğu bu cinayeti "kan davası" olarak nitelendirdi ve yerel mahkemenin kararını esastan bozdu. Gerekçeli kararda "trafik kazasının da kan gütme nedeni olabileceği" şöyle anlatıldı: "Kan gütme saikiyle öldürme suçunun oluşması için önceki öldürme olayının kasten işlenmiş olmasının zorunlu olmadığı gözetilmeden karar verilmesi yasaya aykırıdır."

Yargıtay'ın kararına göre Aysel Y. yeniden yargılanacak. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararında işaret ettiği, "canavarca hisle adam öldürmek" ve "kan gütme saikiyle adam öldürmek" suçlarının her ikisine de ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildiği için Aysel Y.'nin cezasında farklılık olması beklenmiyor ama cinayetin tanımı değişecek.

(Sabah)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dünyada başka örneği yok! Kopan parmağını sırt çantasında Türkiye’ye getirdi…