Tüysüz 5 kedi cinsi: Tüysüz kedilerin özellikleri neler? Bakımı ve beslenmesi nasıl yapılır?

İlk duyulduğunda kulağa tuhaf gelebilir ancak tüysüz kedi cinsleri de var. Laboratuvar ortamında üretilen tüysüz kediler, ilginç görünümleriyle hala popülerliklerini koruyor. Onları eşsiz yapan görünüşleri sayesinde tüysüz kedilerin fiyatları binlerce lirayı bulabiliyor. Tüysüz kediler arasında en bilinenin firavun kedisi olarak da adlandırılan Sfenks kedisi. Sfenks kedisinin haricinde 4 ayrı tüysüz kedi cinsi daha var. Bunlar; bambino, donskoy, peterbald ve Ukraynalı Levkoy. Tüysüz kedi cinsleri, tüysüz kedilerin bakımı, beslenmesi ve tüysüz kediler hakkında kısa bilgiler haberimizde.

10 Haziran 2020, Çarşamba 16:42 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1-Sfenks

1-Sfenks

Tüysüz kedi ırkları arasında en popüler olan kedi, Mısır kedisi, firavun kedisi ya da kısacası Sfenks kedisi. 2016 yılında Cat Fanciers Association tarafından en popüler kedi cinsi seçildi. Sfenksler tüysüz olsalar bile renkli olabilirler.

2-Donskoy

2-Donskoy

Don Sphynx veya Russian Hairless olarak da bilinen Donskoy kedisi, Rus kökenli tüysüz bir kedi ırkı. Donskoy 1987 yılında Rusya’da Elena Kovaleva tarafından keşfedildi. Elena Kovaleva çocukların elinden aldığı yavru kediyi evine aldı ama kedinin tüm tüyleri dökülmüştü. Daha sonra doğum yapan kedinin yavrularının da tüylerinin dökülmüş olduğunu gören Elena bunu bir hastalık sandı. Ancak daha sonra bunun yeni bir kedi ırkı olduğunu fark etti.


3-Peterbald

3-Peterbald

Peterbald kedi ırkı Donskoy‘ların akrabası ve diğer tüysüz kedilerden biraz daha iri yapılı. Metabolizmaları çok hızlı çalışır. Diğer kedilerden daha fazla yemek yer. İnsanlarla iletişim kurmayı çok sever.

4-Bambino

4-Bambino

Bambinolar da laboratuvar ortamında üretilen bir kedi cinsi. 2005 yılında üretilen bambinolar, diğer tüysüz kedilere göre daha kısa ve kaslı bacaklara sahip. Bambinolar her üretim hayvanı gibi kendine özel hastalıklara sahip olabilir.


5- Ukraynalı Levkoy

5- Ukraynalı Levkoy

Tamamen tüysüz bir deriye sahip olan Levky scottish fold ve Donskoy karışımıdır. İlk bakıştı çok sert görünürler ancak oldukça sıcak kanlıdırlar.


Tüysüz kediler hakkında kısa bilgiler

Tüysüz kediler hakkında kısa bilgiler

  • Tüysüz kediler de alerjiye neden olabilir.
  • Daha fazla üşürler bu nedenle onlar için üretilen özel kıyafetlerden giyebilirler.
  • Tüysüz kedilerin hepsi tamamen tüysüz değil. Donskoy ve Peterbald çok kısa da olsa kıl köklerine sahip olabilir anca diğer 3 ırk tamamen tüysüz.
  • Habis tümörü görülme olasılığı tüysüz kedilerde daha yüksek.
  • Cilt rahatsızlıkları görülebilir.
  • Ciltlerinde tüy olmadığı için yağ birikememesi sebebiyle belli aralıklara banyo yaptırılmaları gerekir. Kedinize banyo yaptırırken kediniz sadece kediler için üretilmiş olan kedi şampuanı ile yıkanmalıdır.
  • Tüysüz kedilerin beslenmesi de diğer kedilerle aynı.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Hayvan barınakları tehlikeli ırklar ile doldu