Tuzlu suyla 600 km giden otomobil yaptılar

Tuzlu suyla 600 km giden otomobil yaptılar

2014 Cenevre otomobil Fuarı'nda tanıtılan Quant e-Sportlimousin isimli araç tuzlu su ile çalışıyor. Lihtenştayn firmasının ürettiği aracın fiyatı ise 1.7 milyon dolar civarında..

03 Eylül 2014, Çarşamba 18:23 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Lihtenştayn firması olan NanoFlowcell AG'nin 2014 Cenevre Otomobil Fuarı'nda tanıttığı Quant e-Sportlimousine, tuzlu su ile çalışıyor. Süper spor otomobil kategorisine girecek kadar hızlı olan bu muhteşem otomobil, gücünü 200 litrelik tuzlu su deposunun beslediği dört elektrik motorundan alıyor.,

2 bin 300 kilogram ağırlığındaki Quant, 100 km/sa hıza sadece 2.8 saniyede çıkarken, maksimum süratinin ise 350 kilometre/saati bulduğu söyleniyor. 920 beygirlik motor, elektrolitler arasında akan tuzlu suyun ürettiği enerji ile çalışıyor.

Aracın 200 litrelik tankını doldurup, 600 kilometre yol katetebildiği belirtiliyor. Firma, Quant için yakında seri üretime geçileceğini açıklarken, uzmanlar böylesi bir aracın fiyatının 1.7 milyon doları bulabileceğini söylüyor.

DÜNYANIN EN KÜÇÜK ÜLKESİ ÜRETTİ

Orta Avrupa'da prenslik olan Lihtenştayn 160 km²'lik yüzölçümüyle dünyanın en küçük ülkelerinden birisi. Lihtenştayn, Orta Avrupa'da, İsviçre ile Avusturya arasında yer alıyor. 160 km²’lik yüzölçümü ile dünyanın altıncı küçük devleti olan Lihtenştayn'ın sınırları 76 km uzunluğunda.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bankacılığın yeri ve zamanı yok