Twitter kapatıldı

Başbakan Erdoğan'ın Bursa mitingindeki 'Twitter mivitır hepsinin kökünü kazıyacağız' sözlerinin ardından Başbakanlık Basın Müşavirliği 'Twitter kapatılabilir' açıklamasını yaptı ve kısa süre sonra da Twitter kapatıldı

20 Mart 2014, Perşembe 23:17
A A
Twitter kapatıldı

Başbakanlık Basın Müşavirliği, Başbakan'ın 'Twitter mivitır hepsinin kökünü kazıyacağız'' sözlerinden birkaç saat sonra yaptığı 'Twitter kapatılabilir' açıklamasının ardından Twitter kapatıldı.

BTK'nın site bilgileri sorgu sayfasında www.twitter.com adresi sorgulandığı zaman site hakkında alınan mahkeme kararları ile birlikte "TİB tarafından koruma tedbiri uygulanmaktadır" ibaresi yayınlanıyor.Twitter kapatılmadan önce Başbakanlık Basın Müşavirliği şu açıklamayı yapmıştı:

“Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün Bursa mitingindeki konuşmasında Twitter hususunda kullandığı ifadelerde, hukuki bir duruma işaret edilmektedir.

Halihazırdaki durumda, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bazı linklerin kaldırılmasına ilişkin mahkemelerden çıkarmış oldukları kararların uygulanması konusunda Twitter yetkililerinin duyarsız kaldıkları bir süreç söz konusudur. Nitekim bu süreç zarfında mahkeme kararları doğrultusunda TİB gerekli girişimlerde bulunmuş, ancak Twitter yetkilileri bu taleplere duyarsız kalmıştır.

Mahkeme kararlarını umursamama, hukukun gereğini yerine getirmeme biçimindeki bu tutumda bir değişiklik gözlenmemesi halinde, vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek için teknik olarak, Twitter'e erişimin engellenmesinden başka çare kalmayabileceği belirtilmektedir.

Başbakanımız da Bursa'daki konuşmasından bu olguya dikkati çekmiş bulunmaktadır”

TWITTER'IN YASAK OLDUĞU DÜNYADAKİ İKİ ÜLKEDEN BİRİYİZ

Türkiye Çin'den sonra Twitter'ı yasaklayan dünyanın ikinci ülkesi oldu.

Dünya ’da yaklaşık 250 , Türkiye ’de ise 12 milyon kullanıcısı olan Twetter, Dünyada sadece Çin’de yasak. İran ’da 2009’da Devlet Başkanlığı seçimlerinden önce yasaklandı ancak, 2013 Eylül ’ünde açıldı. Mısır’da da Mübarek karşıtı gösteriler sırasında kısa süreli engellendi

 


 

Sıradaki haber yükleniyor...