Twitter'ı kullanıcı bilgisi talebiyle bunalttık

Twitter, yeni yayınladığı şeffaflık raporunda, 2015’in ilk yarısına dair verilerini paylaştı

13 Ağustos 2015, Perşembe 09:42
A A
Twitter'ı kullanıcı bilgisi talebiyle bunalttık

Rapora göre, mahkemeler ve devlet kurumları tarafından Twitter’den yasal yollarla talep edilen kullanıcı bilgilerinin sayısı geçen yılın son yarısına göre %52 oranında arttı. En çok talepte bulunan ülkeler sırasıyla ABD, Japonya, Türkiye ve İngiletere. Taleplerin %12’si ise devlet kurumları dışında, özel şirketler ve kişiler tarafından açılan davalardan kaynaklanıyor.

2015’in ilk yarısında gelen talepleri toplam sayısı 4363 adet iken Twitter bı taleplerin sadece %58’ine cevap vermiş bulunuyor. 2015’in ilk yarısındaki “hesap silme” talepleri ise geçen yılın son yarısına göre % 26 oranında artmış. Twitter geçen yıla göre 442 mahkeme kararı talebi ve  561 adet hesap kapatma talebi daha fazla almış görünüyor ve bu taleplerin büyük kısmı Türkiye ile Rusya’dan kaynaklanıyor. Twitter, devlet kurumlarından gelen talepleri, hak ihlali veya özgür ifade sınırları kapsamında değerlendirip red edebiliyor ancak mahkeme kararlarına cevap vermemesi halinde, Twitter’ın o ülkedeki faliyetleri mahkeme tarafından engelleniyor.

 

120 bin dolara kadar ücretsiz Azure desteği

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.