Uçak biletinizi daha ucuza almak için 9 yöntem

Uçak biletinizi daha ucuza almanın her zaman bir yolu var. Hatta aynı uçakta yanınızda oturan yolcudan bile daha ucuz. Nasıl mı? İşte yöntemleri...

18 Nisan 2018, Çarşamba 10:47
A A
Kampanyaları kaçırmayın

Kampanyaları kaçırmayın

Kampanyalar, kampanyalar, kampanyalar... Hava yolu firmaları her mevsim kampanya düzenler. Kampanyalarla ilgili dikkat etmeniz gereken yegane nokta; Nisan’da al, Temmuz’da kullan gibi tarihler. Yani bileti aldığınız tarih ile kullanmanız gereken tarih farklı olabilir. Önümüzdeki aylarda gideceğiniz bir tatil ya da seyahat için bu kampanyalardan faydalanabilirsiniz.

Son dakika biletleri

Son dakika biletleri

Biletleri geç almak da bazı durumlarda karlı olabiliyor. Doluluk oranına göre hava yolu firmaları son dakika indirimleri yapabiliyor. Bunun için uçuş gününe yakın tarihlerde internette biraz vakit geçirmek gerekiyor.

Duyurularını takip edin

Duyurularını takip edin

Hava yolu firmalarının mail listelerine abone olursanız, son dakika fırsatlarından faydalanabilirsiniz.

Erken kalkan yol alır

Erken kalkan yol alır

Öncelikle herkesin bildiği yöntemle başlayalım. Uçak biletinizi önceden alın. Eğer gidiş tarihiniz belliyse 60-90 gün öncesinden uçak biletini almakta fayda var. Uçuş günü yaklaştıkça uçak bileti fiyatlarında artış olur. Ama bu noktada dikkat etmeniz gereken önemli bir husus var. Eğer tarih değişiklik gösterebilir diye düşünürseniz esnek bilet almaya özen gösterin. Yoksa ekonomik olsun diye aldığınız biletten faydalanamayıp yeni bilet almak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle en iyi yöntem; net tarihlilerde ekonomi sınıfı, diğerlerinde değiştirilebilir uçak bileti almak.

Karşılaştırma siteleri

Karşılaştırma siteleri

Karşılaştırma siteleri kullanın. Aynı bölgeye uçan birden fazla uçuş olabilir. Bu uçuşların çoğu aynı saatlerde ve aynı konforda olabilir. Birisi 200 lirayken diğeri 100 lira da olabilir. Siz eğer 100 lira olan bileti almak istiyorsanız biraz araştırmacı olmalısınız. Araştırmak vakit alıyorsa işinizi kolaylaştırmak adına uçak bileti karşılaştırma sitelerini kullanabilirsiniz. Karşılaştırmayı yaptıktan sonra hava yolu firmasının sitesinde fiyatları karşılaştırmayı unutmayın.

Tarayıcı geçmişini temizleyin

Tarayıcı geçmişini temizleyin

Tarayıcınızın geçmişini temizleyin. Bu cümlede her yerde duyamayacağınız bir ipucu yatıyor. Hava yolu firmaları ve diğer satış firmaları sizin tarayıcınızda çeşitli çerezler bırakarak fiyatların her baktığınızda daha da yükseldiği algısına kapılmanızı sağlayabilir. Yani bir bilete Pazartesi baktığınızda 150 liraysa ve siz geçmişi silmediyseniz o bileti Salı günü 200 lira olarak görebilirsiniz. Başka bir bilgisayardan baktığınızda ya da geçmişi sildiğinizde biletin 150 liraya düşmesi sizi şaşırtmasın. Yapmanız gereken eğer bilet fiyatını daha önceden de kontrol etmişseniz geçmişi silmek ve fiyattan emin olmak.

Sadakat programları

Sadakat programları

Hava yolu firmaları sadık müşterilere sahip olmak için bazı kart programlarıyla anlaşma yapabiliyor hatta kendi kartını da çıkarabiliyor. Bu kartlara sahip olmak size çeşitli indirimler getirecektir. Bazı kartlar yapmış olduğunuz her uçuş sonrası puan toplamanızı ve o puanlarla bedava bilet almanızı sağlıyor. Bu nedenle özellikle ücret istemeyen kartları alabilirsiniz.

Uçuş tarihleri

Uçuş tarihleri

En önemli maddelerden birisindeyiz. Uçuş tarihleri fiyatları yarı yarıya etkiliyor. Bu nedenle iş seyahatlerinizi; bayram, kutlama, yılbaşı gibi herkesin bilet aldığı tarihlerden uzak bir tarihe planlayın.

Uçuş günleri

Uçuş günleri

Tarihlerin fiyata etkisi gibi günler de fiyatları etkiliyor. Cuma, Cumartesi, Pazar herkes tarafından tercih edildiğinden dolayı. Fiyatlar da yüksek oluyor. Bu nedenle eğer izin günlerinizin ayarlayabilirseniz gidişi Perşembe ya da dönüşü Pazartesi olan yolculuklar daha ucuza gelebilir.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.