Uçak teknolojisi ve araba tasarımı bu bilgisayarda buluştu

Uçak teknolojisi ve araba tasarımı bu bilgisayarda buluştu

Samsung'un 9 Serisi yeni dizüstü bilgisayarları; tasarımı ve inceliği ile görenleri büyülüyor

08 Mart 2011, Salı 14:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

2010 yılında IDEA Awards ve International Forum Design’dan ‘en iyi tasarım’ ödülü alan Samsung 9 Serisi; teknik ve estetik birçok özelliği ile teknoloji tutkunlarının yeni gözdesi olacağa benziyor. 0.64 inch inceliği, 13 inç ekranı ve 1,31 kg. ağırlığı ile Samsung 9 serisi şu ana kadar dünyada kendi kategorisinde var olan en ince ürün olma özelliğine sahip.

İkinci nesil Intel işlemci ve Hızlı Başlatma özelliği, kullanıcıların 12 saniye içinde çalışmaya başlayabilmelerini, Windows’a 20 saniyeden daha kısa bir sürede erişimlerini ve gerçek bir mobil yaşam tarzına sahip olmalarını sağlıyor. 16 milyon renk veren, 400 nit parlaklığa sahip ‘SuperBright Plus’ ekranı ile Samsung 9 Serisi dizüstü bilgisayar, görüntüleri gerçek hayattaki ile aynı kalitede yansıtıyor.

Dizüstü bilgisayarın canlı renk üretimi ve Süper Kontrast oranının (1.300:1) yanı sıra, bilinen ekranların iki katı olan bu ekran özelliği, onu piyasadaki en güzel ekranlardan biri yapıyor. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra, Samsung 9 serisi çok da dayanıklı bir dizüstü bilgisayar. Alimunyumun iki katı daha güçlü olan ve çok gelişmiş uçakların yapımında kullanılan Duralumin maddesinden üretilen 9 serisi, 13.3 inç rahat taşınabilir yapısı ve akıcı hatları ile bir spor arabanın aerodinamik tasarımdan esinlenmiş gibi.

9 Serisi dizüstü bilgisayarın batarya süresi ise sıradan dizüstü bilgisayar pillerinin üç katına çıkıyor. Samsung’un optimize edilmiş batarya şarj teknolojisi PowerPlus, dizüstü bilgisayarın güç tasarruflu lityum-polimer piliyle uyum içinde pil ömrünü uzatıyor. Samsung Electronics Türkiye BT Ürünleri Satış ve Pazarlama Müdürü Barış Kestep yeni modelle ilgili açıklamasında, “Samsung 9 Serisi ile birlikte pazardaki en ince ve en hafif ürünü yaptık. Bu premium ürünle birlikte bir dizüstü bilgisayarda estetik duruşu, performansı ve hafifliği biraraya getirdik. Bu yeni ürünümüzle de pazar liderliğini korumaya devam edeceğiz.” dedi

Profesyonelliğiyle gurur duyan ve en iyisini isteyenler için tasarlandı

Samsung 9 Serisi dizüstü bilgisayarların tasarımcısı Yeowan Yun, bu estetik mucizesi bilgisayarı anlatırken şelaler ve nehirler gibi akıcı olan birçok elementten, akıcı hatları olan mimari eserlere kadar birçok şeyden esinlendiğini söylüyor. İyi bir tasarımın kullanıcısına aynı zamanda iyi bir de hikaye anlattığını düşündüğünü söyleyen Yun, bu serideki hikayenin hız, şıklık ve bilgelik olduğunu sözlerine ekliyor. Yeowan Yun yeni Samsung 9 Serisi tasarım süreçlerine ilişkin sorularımızı yanıtladı.

-9 Serisi’nin tasarımında temel aldığınız ana konsept neydi?

9 Serisi’nin tasarımında akıcı hatları baz aldık. Tasarımı yaparken akışkan hatların sofistike güzelliğine vurgu yapmak ve bunu göstermek istedim. Çünkü bu akışkan hatlarla hız ve gücü en üst seviyeye taşıyabiliyoruz. Ben buna “aerodinamik tarz” diyorum. 9 Serisi’nin pürüzsüz ve ince tasarımına baktığınızda siz de aerodinamik yapının kattığı o akışkan hatları görebileceksiniz.

-9 Serisi’ni, hangi kullanıcı profilini düşünerek tasarladınız?

Bu ürün aslında her zaman profesyonelliği ile övünen, her zaman hayatta en iyiyi yapmayı amaçlayan ve asla daha azıyla yetinmeyenler için tasarlandı.

-Bu tasarım için size kim, ya da ne ilham verdi? Bu tasarımı yaparken spesifik olarak etkilendiğim bir kişi ya da bir obje olmadı. Nehirlerden, şelalelere kadar akıcı bir çok elementten, akıcı hatlları olan mimari eserlere kadar birçok şeyden etkilenerek tasarladım.

-9 Serisi’nin tasarımında “duralumin” materyalini kullandınız. Kullanımda sizi zorlayan tarafları oldu mu bu materyalin?

Duralumin güçlü, güvenilir ve hafif bir madde ve çok gelişmiş uçakların yapımında kullanılıyor. Bu nedenle premium bir dizüstü bilgisayar için biz de bu maddeye çok güvendik. Ama buna rağmen bizi zorlayan tarafları da oldu. Bunlardan bir tanesi bu güçlü maddenin karmaşık üretim süreciydi. Daha önce bu madde hiç bir dizüstü bilgisayar üretiminde kullanılmadı. Biz de bu nedenle en iyi sonucu alana kadar uzun ve yoğun bir test süreci geçirdik.

-Tasarıma son halini vermek ne kadar zamanınızı aldı?

Her şeyi hesaplayarak söyleyecek olursam, tüm tasarım süreci bir yılımızı aldı. Çünkü kendimizi yüksek standartlara göre hazırladık, bu nedenle başlangıçta belirlediğimiz konsepteve standarta ulaşmak zaman aldı.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Justin Bieber'ın elektrikli Rolls Royce aracının fiyatı 500 bin dolar