Uçaklara 9 kilometreden yakın yerlerde uçurtma ve balon yasak

Uçaklara 9 kilometreden yakın yerlerde uçurtma ve balon yasak

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) bugün yayınladığı bir genelge ile uçuş bölgelerine 9 kilometreden daha yakın bölgelerde uçurtma, balon uçurulmasını ve havai fişek / lazer gösterisi yapılmasını yasakladı

23 Haziran 2017, Cuma 16:53 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından konuyla ilgili olarak yayınlanan genelgede şöyle denildi:

"Havaalanlarının, heliportların ve hava araçlarının diğer iniş kalkış alanlarının yakın çevresinde izinsiz olarak uçurtma ve  balon uçurulması ile  havai fişek / lazer gösterileri gibi uçuş emniyetini olumsuz etkileyen olaylara ilişkin yayımlanan genelge 22 Haziran  2017 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Havaalanları ve heliportların yanı sıra suya iniş / kalkış alanları ve SHGM tarafından yetkilendirilen iniş şehitlerini de kapsayan genelge ile,  söz konusu izinsiz uçuşların 9 km mesafeden daha yakın sahalarda yapılması yasaklanmıştır. Lazer ve havai fişek gösterileri konusunda ise lazer ışınından arındırılmış uçuş bölgesi ve hava sahası kısıtlamaları kapsamında düzenleme yapılmıştır. Uçuş emniyeti olumsuz etkileyen bu tür faaliyetlerde bulunan ve kurallara riayet etmeyen işletme ve şahıslar hakkında idari işlem gerçekleştirilecektir."

Faik KAPTAN - Murat ÇAKIR / İSTANBUL,(DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Telefonda yakınlarına 'Kötüyüm' diyen vatandaş bankta ölü bulundu