Uçan taksi girişimi Kitty Hawk'ın Cora adlı uçağı görücüye çıktı

Yeni Zelanda'da test uçuşları yapan ve Google'ın kurucusu Larry Page tarafından finansal olarak desteklenen Kitty Hawk adlı şirket, Salı günü Cora adlı hava taksisi prototipini görücüye çıkarttı

14 Mart 2018, Çarşamba 10:07 Son Güncelleme:
A A
Uçan taksi girişimi Kitty Hawk'ın Cora adlı uçağı görücüye çıktı
Uçan taksi girişimi Kitty Hawk bir süredir Yeni Zelanda’da uçan taksilerini sessiz sedasız deniyordu. Cora adlı uçak, dikey şekilde havalanmasını ve iniş yapmasını sağlayan 12 adet helikopter pervanesine sahip otonom bir araç. Kitty Hawk’ın amacı, otonom şekilde uçan hava taksilerinden oluşan bir ağ kurmak.


UÇAN TAKSİ CORA'NIN ÖZELLİKLERİ


Tamamen elektrikli olan prototip Cora, iki yolcu taşıyabiliyor ve yerden 150 ila 915 metre yüksekte uçabiliyor. 11 metrelik kanat açıklığına ve bir tane çarka sahip. Saatte yaklaşık 180 kilometre hızla gidebilen Cora’nın menzili 100 kilometre kadar.

Kitty Hawk, araçlarını Zephyr Airworks adlı yerel operatör aracılığıyla deniyor. Ayrıca Cora, hem Yeni Zelanda hem de ABD havacılık yetkililerinden ‘deneysel uçuşa elverişlilik sertifikası’ aldı. Şirket şu anda ticari hava taksisi hizmeti sunabilmek için başka sertifikalar almaya çalışıyor.

Proje, Salı günü Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern ile Zephyr Airworks Başkanı Fred Reid tarafından resmi olarak duyuruldu.


KITTY HAWK NEDİR?


Kitty Hawk, eskiden Google otonom araçları ve Google Glass projelerinde çalışmış olan Sebastian Thrun tarafından yönetiliyor. Kurucuları ve uçan araç hedefi dışında şirket hakkında bilinen çok az şey var. Kitty Hawk, Google’ın kurucusu Larry Page tarafından finanse ediliyor. Page ve Thrun, önümüzdeki 10 yıl içinde uçan arabaların yaygın hale geleceğini tahmin ediyor. dunyahalleri.com'un 2016’da yayımlanan bir Bloomberg haberinden aktardığına göre, Page 2010 yılından beri bu projeye en az 100 milyon Dolar harcadı. Kitty Hawk, ilk prototipi Flyer’ı geçtiğimiz Nisan ayında görücüye çıkarmıştı ve 2017’de uçak satışı yapmak üzere kayıt almaya başlayacağını söylemişti.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Almanya'da korkulan olmadı