Üçüncü dalga endişesiyle tedbirlerin devam etmesi kararlaştırıldı

Üçüncü dalga endişesiyle tedbirlerin devam etmesi kararlaştırıldı

Belçika’da yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aylardır süren tedbirlerin, hastaneye yatırılan hastaların sayısındaki artış ve üçüncü dalga kaygısıyla devam etmesi kararlaştırıldı.

26 Şubat 2021, Cuma 23:37 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, salgın tedbirlerinin görüşüldüğü İstişare Komitesi toplantısından sonra basına açıklama yaptı. Yaklaşık 3 aydır yeni vakaların stabil seyretmesine karşın son günlerde hem vakalarda hem de hastaneye yatırılanların sayısında yükseliş görüldüğünü söyleyen De Croo, "Bu durum bizi özellikle dikkatli olmaya zorluyor. Bu sayılarla gevşeme mümkün değil." dedi. Nüfusa göre en fazla ölüm oranının görüldüğü ülkelerden biri olan 11,4 milyon nüfuslu Belçika’da bugüne kadar 22 bin kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti. Ekim ayındaki ikinci dalgadan sonra hükümet bir dizi sıkı tedbir almıştı.

Tedbirlerin gevşetilmesi beklentisi artmıştı

Bu sayede ekim sonunda 15 bini aşan günlük yeni vaka sayısı son 3 aydır 2 bin civarında seyrediyordu. Sayıların stabil seyretmesi nedeniyle son haftalarda tedbirlerin gevşetilmesi beklentisi artmıştı. Ancak son birkaç gündür yeni vaka sayıları artıyor. Son olarak günlük vaka sayısı 2 bin 300’e çıktı. Hastaneye yatırılanların sayısı da günlük ortalama olan 125’ten 200’e yükseldi. Belçika’da salgın önlemleri kapsamında restoran, kafe ve barlar kapalı tutuluyor, gece sokağa çıkma kısıtlaması ve uygun işlerde evden çalışma zorunluluğu gibi uygulamalar devam ediyor.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Otobüs garajında büyük yangın