UEFA, 12 kulübe 50 milyar euro'luk dava açmaya hazırlanıyor

Futbol tarihinin en büyük dönüm noktalarından biri Avrupa Süper Ligi'nin kuruluş aşaması oldu. Florentino Perez ve ekibinin geri adım atmadığı ve 'Hiçbir şey yapamazlar' tavrında olduğu durumun karşısında UEFA ise Alexander Ceferin önderliğinde tarihi bir davaya hazırlanıyor.

20 Nisan 2021, Salı 10:19 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Hürriyet Spor Arena'nın haberine göre, UEFA hukukçuları, bahsi geçen 12 Avrupa Süper Ligi kulübü için müthiş bir davaya hazırlanıyor. Ceferin'in "Yılanlar tarafından ihanete uğradık" diye nitelendirdiği olayın ardından UEFA, tüm yerel federasyonlarla anlaşarak 12 kulübe 50 milyar euro'luk dava açacak.

Ceferin'in kulüpleri köşeye sıkıştırarak geri adım attırmayı planladığı tahmin ediliyor. Avrupa Süper Ligi yönetimi ise Perez-Agnelli-Glazer yönetiminde oldukça kendinden emin görünüyor. Son olarak Florentino Perez, "Takımlarımızı liglerden atamazlar. Oyuncuları men edemezler ve para cezası uygulayamazlar. Buna imkan yok" diyerek rest çekti.

Avrupa Süper Ligi'nin finansörü JP Morgan'ın 6 milyar dolar ayırdığı organizasyon için ligin yönetimi, UEFA ve FIFA ile görüşmek istediğini iletmişti. Ne Infantino'dan ne de Ceferin'den olumlu yanıt alabilen yönetim, son olarak UEFA'ya 450 milyon euro civarında bir hibe önerdi. 'Rüşvet' benzeri bu öneri ise kabul görmedi ve iş davaya sürükleniyor.

Avrupa Süper Ligi yönetimi, FIFA Başkanı Gianni Infantino ve UEFA Başkanı Aleksander Ceferin’e mektup yazarak diyalog çağrısında bulundu. Mektupta, "Organizasyonumuzun ayrıntılarını görüşmek için FIFA ve UEFA ile görüşme talebinde bulunuyoruz. FIFA ve UEFA’nın ligimize katılan kulüplerin oyuncularını kendi yarışmalarından dışlamak için cezai önlemler almak isteyeceklerinden endişe duyuyoruz" yazıyor ancak yönetimin tavrı pek de endişeli görünmüyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Leeds United'tan Avrupa Süper Ligi'ne katılan Liverpool'a tepki