UEFA'ya sert eleştiri! 'Sağlık sorunları onların umrunda bile değil!'

Danimarka - Finlandiya maçında kalbiyle ilgili sorun yaşayan ve bir anda yerde kalan Christian Eriksen başta ailesi ve takım arkadaşları olmak üzere herkesi korkutmuştu. Olayın yaşandığı esnada Danimarka takımı gözyaşlarına boğulsa da kaptan Simon Kjaer'in önderliğinde sergiledikleri tutum takdir topladı. Ancak oyuncunun yaşadığı bu durum UEFA'nın sıkışık maç takviminin eleştirilmesine yol açtı. Danimarkalı efsane kaleci Peter Schmeichel, sert konuştu.

13 Haziran 2021, Pazar 14:34 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Danimarka'nın Interli yıldızı Christian Eriksen, Finlandiya ile oynanan maçta ölümden döndü. Taç kullanıldığı esnada fenalaşan ve yere yığılan Eriksen için hakem acilen sağlık ekibini sahaya çağırdı.

Nasıl kurtarıldı?

Nasıl kurtarıldı?

Sahaya giren takım doktorları profesyonel müdahaleyi yaparak Eriksen'e elektroşok uyguladı. Elektroşok cihazı OED (Otomatik Eksternal Defibrilatör), ritim bozukluğu olan ventriküler fibrilasyonu otomatik olarak tanıyıp elektroşok vererek kalbi hayata döndürme görevini gerçekleştiriyor. Stadyumlar ve havalimanlarında OED cihazı bulundurmak ise zorunlu. 

Gerçek bir kaptan: Simon Kjaer

Gerçek bir kaptan: Simon Kjaer

Sağlık ekibi olay yerine koşarken ilk müdahaleyi Danimarka takım kaptanı Simon Kjaer yapmıştı. Eski Fenerbahçeli Kjaer'in soğukkanlılığını koruyup arkadaşının ağzını açması ve dilinin boğazına kaçmasına engel olması, sağlık ekibinin işini kolaylaştırdı.

Kjaer'in bu müdahalesinin ardından Delaney ve Kjaer, bütün takımı organize ederek Eriksen'in etrafında çember oluşturdu. Basın mensuplarının görüntü almasına engel olma çabasında olan Danimarka takımı, zor durumdaki Eriksen'in mahremiyetini koruma çabalarıyla takdir topladı.

"Janteloven felsefesi"

"Janteloven felsefesi"

Danimarka Milli Takımı'nın bilinçli yaklaşımı örnek teşkil ederken Simon Kjaer'in 'kaptanlık pazubandı'nın hakkını verdiği ifade edildi. Kjaer, ilk yardım müdahalesi ve takım organizasyonunun ardından Eriksen'in eşini teselli etti.

Danimarka Milli Takımı ile ilgili ortaya çıkan bilgi ise oldukça ilginç. Danimarka bu turnuvaya İskandinav halklarında yaygın olan 'janteloven' felsefesi ile gelmiş. Bu felsefeye göre toplum olmak her şeyden önemli. Yani Danimarka için en önemli şey takım olmaktı. Eriksen'in etrafına örülen bu duvar toplumdan 'bir' olmanın vücut bulmuş hali olarak sembole dönüştü.

Tribünden inen Sabrina Kvist, gözyaşları içerisinde oldukça endişeliydi. Kjaer'in sakinleştirmeye çalıştığı Kvist, eşinden gelen iyi haberlerle derin bir nefes aldı. 27 yaşındaki Eriksen'in son durumu ise stabil.

Önceki testlerinde kalp sorunu çıkmadı

Önceki testlerinde kalp sorunu çıkmadı

Eriksen'in hiçbir kalp sorunu bulunmuyordu. Ayrıca takımında COVID vakaları patlamıştı ama Eriksen, tüm arkadaşları gibi zorunlu karantinaya alınmıştı. Yapılan tüm testleri her defasında negatif çıktı.

Peter Schmeichel'dan UEFA eleştirisi

Peter Schmeichel'dan UEFA eleştirisi

Efsane kaleci Peter Schmeichel, UEFA'nın maç takvimini eleştirdi. Danimarkalı efsane, vatandaşının yaşadığı olayın ardından Reuters'a konuştu ve şunları söyledi:

Futbolcular normal bir hazırlık süreci geçirmedi ve maç takvimleri çok yoğun. Eriksen'in başına gelen UEFA'nın gerçek yüzünü ve nasıl çalıştığını gösteriyor. Uzun bir sezondan ve birçok COVID vakasından sonra oyuncular hiç ara veremedi. EURO 2021'i istedikleri ve parayı her şeyin üstünde tuttukları için. Şimdi dua tweet'leri atıyorlar ama gerçekte umurlarında değil.

Federasyondan gelen son açıklama

Federasyondan gelen son açıklama

Danimarka Futbol Federasyonu yaptığı son açıklamada, "Durumu stabil ve ileri tetkikler için hastanede kalmaya devam edecek. Milli Takım kadrosu ve ekibi, dün yaşananlardan sonra destek aldı ve bundan sonra da birbirlerinin yanında olmaya devam edecek. Eriksen ve ailesine desteklerini ileten herkese teşekkür ediyoruz" dedi.

Eriksen'in Inter CEO'su Giuseppe Marotta ile temasa geçtiği ve WhatsApp'tan "İyiyim, umarım yakında sahalara dönerim" mesajı attığı da öğrenildi.

"Futbol oynaması yasaklanabilir"

"Futbol oynaması yasaklanabilir"

Eriksen'in kalp sorunu ciddi bir problem teşkil edecek kadar kötüyse bir daha futbola dönemeyebilir. İtalya kanunlarına göre Inter formasıyla maçlara çıkması yasaklanabilir. Hatta kalp pili taşıması bile gerekebilir.

Eriksen’in eski kardiyoloğu olan Londra’daki St.George's Üniversitesi’nden Dr. Sanjay Sharma tecrübeli futbolcunun futbol hayatının tehlikede olduğunu söyledi. Futbolcunun sağlık geçmişine ilişkin açıklamada bulunan Sharma, Danimarkalı oyuncunun 2013’ten bu yana düzenli testlerinin yapıldığını belirtti.

Tottenham Hotspur’da herhangi bir kalp sorunu yaşamadığını belirten Sanjay Sharma “Transfer olduğu günden beri kendisini izlemekle görevliydim. Her yıl düzenli testlerini yaptık. 2019’a kadar olan testleri tamamen normaldi. Kalple ilgili hiçbir sorunu yoktu. Buna kefil olabilirim çünkü bu testleri yapan kişi bendim" dedi.

9 yıl önce yeşil sahada benzer bir olay başına gelen İngiliz futbolcu Fabrice Muamba, sahalara dönememişti. Muamba’yı tedavi eden doktorlardan birisi olan Sam Mohiddin de doktor Sanjay Sharma’ya yakın değerlendirmelerde bulundu ve Eriksen'in bir daha futbol sahalarına dönemeyebileceğini ifade etti.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ankaragücü'nün genç oyuncusuna Fransız kancası