Uganda heyeti ATSO'da

Uganda heyeti ATSO'da

Uganda heyeti ATSO'da

02 Aralık 2019, Pazartesi 16:59 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

 

ANTALYA, (DHA) - GROWTECH 2019 Uluslararası Sera, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları Fuarı için kente gelen Uganda heyeti, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nı (ATSO) ziyaret etti.

ATSO Başkan Yardımcısı Cihangir Deniz, Ugandalı parlamenterlerin yer aldığı heyete, ATSO çalışmaları, Antalya ekonomisi ve işbirliği olanakları hakkında bilgiler verdi. Antalya ve Uganda arasında ticaret hacminin yok denecek kadar az olduğunu belirten Deniz, "Antalya 2018 yılında toplam 1,362 milyar dolarlık ihracat yaptı. Uganda'ya olan ihracatımız yaklaşık 32 bin 407 dolar. Antalya'nın 2018 yılında toplam 829 milyon dolarlık ithalatında ise Uganda'dan yapılan alım yaklaşık 8 bin 982 dolar. Uganda'ya ağırlıklı olarak yağlı tohum ve meyveler, sanayide ve tıpta kullanılan bitkiler, saman ve kaba yem ihraç ederken, canlı ağaç, kesme çiçek ve süs yaprakları ithal etmişiz. Karşılıklı ticaretimiz son derece düşük. Karşılıklı ziyaretlerle bu ilişkilerimizi geliştirebiliriz. ATSO olarak her türlü işbirliğine hazırız" dedi. Cihangir Deniz, ATSO'ya kayıtlı 3 bin 896 yabancı sermayeli üye arasında Uganda sermayeli üye bulunmadığını söyledi.

Ugandalı parlamenterler, Uganda'nın düzenli yağış alan bereketli topraklara sahip olduğunu, bakır, altın ve mineral rezervleri ile son zamanlarda keşfedilen petrol yatakları gibi önemli doğal kaynaklara sahip olduğunu kaydetti. İş gücünün yüzde 82'sinin istihdam edildiği tarım sektörünün ekonominin lokomotifi olduğunu belirtilirken, ihracat gelirlerinin büyük kısmını ise kahve ihracatının oluşturduğu ifade edildi.

Önümüzdeki dönemde Antalya ve Ugandalı firmaların katılımıyla ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilmesi konusunda fikir birliğine varıldı. Ziyaret sonunda Cihangir Deniz, konuk heyete Türk kahvesi seti ve Zeytinpark ürünleri hediye etti.

FOTOĞRAFLI

 

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER IWSA'da kollar yeniden sıvandı