Uğur Mumcu'nun otomobili Eskişehir'de sergileniyor

Uğur Mumcu'nun otomobili Eskişehir'de sergileniyor

Gazeteci ve yazar Uğur Mumcu'nun evinin önünde uğradığı bombalı saldırıda yaşamını yitirdiği, enkaza dönüşen otomobili Eskişehir'de sergileniyor

22 Ocak 2016, Cuma 15:37 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Uğur Mumcu’nun 24 Ocak 1993 tarihinde bombalı saldırıda yaşamını yitirdiği 06 YR 245 plakalı otomobili bir süre önce Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin girişimleriyle Ankara’dan Eskişehir’e getirildi. Otomobil, Eskişehir merkez CHP’li Odunpazarı Belediyesi tarafından Büyükdere Mahallesi Buse Sokak’ta yaptırılan ’Uğur Mumcu Parkı’ndaki kaide üzerinde oluşturulan özel cam bölüme konuldu. Park, yarın saat 14.00’de düzenlenecek olan törenle açılacak.

Çağdaş Gazeteciler Derneği İç Batı Anadolu Şube Başkanı Can Hacıoğlu, Uğur Mumcu’nun evinin önünde bombalı saldırıya uğrayarak yaşamını yitirdiği otomobilinin 3 yıl önce Ankara’dan Eskişehir’e getirdiklerini söyledi. Hacıoğlu şöyle devam etti:

"Biz gazetecilerin örnek aldığı Uğur Mumcu tam 23 yıl önce bir suikasta kurban giderek hayatını kaybetti. Bu otomobil 3 yıl öncesine kadar Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bir deposunda duruyordu. Otomobilin aileye teslimi gündeme geldi. İzmirli gazeteciler talip oldular İzmir’deki müzeye götürmek için. Biz de Eskişehirli gazeteciler olarak, Çağdaş Gazeteciler Derneği olarak talip olduk. Aile Eskişehir’i daha uygun buldu. Daha sonra Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin girişimleriyle otomobil 3 yıl önce Eskişehir’e geldi. Odunpazarı Belediyesi de bir yıl önce bu parkı Uğur Mumcu’nun anısına yaptı. Otomobil de buraya getirildi, bir ibret vesikası olarak gelecek nesillere aktarılacak."

Odunpazarı Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü Teknik Danışmanı İnşaat Mühendisi Bekir Ünal "Parkın girişine Uğur Mumcu için seramikten anıt duvar yapıldı. Parkın içerisine ise Türkiye’nin çeşitli illerinden getirilen mermerle bir kaide yapıldı. Bu kaidenin üzerine Uğur Mumcu’nun enkaz halindeki otomobili özel bir cam bölmenin içerisine konuldu. Otomobil Uğur Mumcu’nun katili bulunana kadar bu parkta sergilenecek. Mumcu’nun katili bulunursa bu otomobil parktan kaldırılacak" dedi.


DHA-Eskişehir - Kemal ATLAN
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yasaklar, 1 Mart itibarıyla kalkar mı?