Uğur Tütüneker: 9-10 yabancıyla oynuyorlar, biz 2 yabancıyla oynardık

Adana Demirspor teknik direktörü Uğur Tütüneker, yabancı kuralıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Kendi oynadığı dönemlere de değinen 56 yaşındaki teknik adam, 1986 yılında Bayern Münih'ten Galatasaray'a transfer olmuş ve 1996 yılında futbolu sarı kırmızılı forma altında bırakmıştı.

08 Ocak 2020, Çarşamba 11:24 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Uğur Tütüneker, Hürriyet Spor Arena'ya açıklamalarda bulundu. Kendisine sorulan "Yabancı kuralı hakkında ne düşünüyorsunuz?" sorusuna Tütüneker, şu cevabı verdi:

"Bakıyorum, aslında Türk futbolcularına yazık oluyor. Bazen içim sızlıyor, Galatasaray, Fenerbahçe 9-10 yabancıyla oynuyor. 2 tane Türk... Biz eskiden 2 yabancıyla oynardık, 9 tane de canavar gibi Türk futbolcumuz vardı. Bu çok tartışılacak bir şey. Kulübün başında olduğun zaman belki daha bir oyuncu bulabilir miyim diye hep yabancıya itiliyorsun.

Eskisi gibi Türk futbolcu da çıkmıyor. Çıkan futbolcular mutlaka var ama eskisi gibi fışkırmıyor diye düşünüyorum. Altyapılar ne işler yapıyorsa, tek tük çıkıyor. Eskiden çok daha fazla vardı. Yabancı statüsü etkiliyor mu? O da tartışılır"

Türkiye'nin hangi turnuvalara katıldı ve o yıllardaki yabancı sınırlaması nasıldı?

Türkiye'nin hangi turnuvalara katıldı ve o yıllardaki yabancı sınırlaması nasıldı?

Türkiye, futbol tarihi boyunca 8 büyük turnuvaya katılma hakkı elde etti. Sırasıyla, 1954 Dünya Kupası, 1996 Avrupa Futbol Şampiyonası, 2000 Avrupa Futbol Şampiyonası, 2002 Dünya Kupası, 2003 Konfederasyonlar Kupası, 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (Henüz gerçekleşmedi)

Bu turnuvalardan sadece 1996 Avrupa Futbol Şampiyonası 2 yabancıyla oynanan döneme denk geldi. O turnuvada Türkiye, Hırvatistan, Portekiz ve Danimarka ile mücadele ettiği grupta gol atamadan ve puan alamadan kupaya veda etti.

Türkiye futbol tarihindeki en büyük başarı olarak kabul edilen 2002 Dünya Kupası'nda kazanılan 3.'lükte ise Türkiye'de yabancı kuralı 5+1+2 (1 yedek, 2 tribün) şeklindeydi.

Başarı kazanılan bir diğer turnuva olan 2008 Avrupa Şampiyonası'nda ise o dönemlerde sık sık değişen kural, son olarak 6+2 olarak belirlenmişti.

Türkiye'nin belki de sorunsuz, son maça kalmadan gitmeyi garantilediği ilk turnuva olan 2020 Avrupa Şampiyonası esnasında ise şu anki mevcut kural geçerli: 14 yerli kuralı.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Real Sociedad'ta Nihat Kahveci'nin ekürisi olan Kovacevic'e silahlı saldırı