Ukrayna ve Gürcistan'a vize muafiyetinin önünü açıldı

Ukrayna ve Gürcistan'a vize muafiyetinin önünü açıldı

AB ülkeleri üçüncü ülkelere uygulanan vize muafiyetinin gerekli durumlarda daha kolay kaldırılabilmesi için Avrupa Parlamentosu ile anlaştı. Ukrayna ve Gürcistan vatandaşlarının vizesiz seyahat etmelerini öngören anlaşma konusunda da uzlaşmaya varılmış oldu

08 Aralık 2016, Perşembe 14:54 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Avrupa Parlamentosu ile Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler arasındaki aylar süren görüşmelerden sonra üçüncü ülkelere uygulanan vize muafiyetinin kaldırılmasının kolaylaştırılması konusunda mutabakat sağlandı.
 

9 AY SÜREYLE VİZE ZORUNLULUĞU GELECEK


AB Konseyi'nden yapılan açıklamaya göre, ikamet hakkına dair kuralların ihlal edilmesi ya da suçların artması gibi durumlarda belli gruplara dokuz ay süreyle vize mecburiyeti getirilebileceği belirtildi. Uzlaşma sayesinde Ukrayna ve Gürcistan vatandaşları için vize muafiyeti uygulaması başlatılabilecek.

Vize muafiyetinin tanındığı 50'nin üzerindeki ülkenin vatandaşları vize almadan 90 gün AB ülkelerinde kalabiliyorlar. İkamet süresinin geçirilmesi ya da aşırı sayıda iltica başvurusunda bulunulması durumunda vize muafiyeti askıya alınabiliyor.
 

'KAMU DÜZENİ VE GÜVENLİĞİ ŞARTI' GELDİ


Mülteci krizi nedeniyle Almanya ve Fransa vize uygulamasının sertleştirilmesini talep etmekteydi. Almanya hükümeti Gürcülerin sorumlu tutulduğu hırsızlık ve ev soygunlarının üçte bir oranında arttığını duyurmuştu. Varılan uzlaşmaya göre vize muafiyeti "kamu düzeni ve güvenliğinin tehlikeye girmesi durumunda" geçici olarak kaldırılabilecek. Mültecileri geri kabul etmeyen ülkelere de vize mecburiyeti getirilebilecek.
 

İHLALİ SAPTAMA SÜRESİ 2 AYA İNDİRİLDİ


Vize kurallarının ihlal edildiğini saptama süresi de kısaltıldı. Süre altı aydan iki aya indirildi. Vize muafiyetini kaldırma işlemi AB ülkeleri ya da AB Komisyonu tarafından başlatılabilecek. AB Konseyi’nin salt çoğunlukla karar alması üçüncü bir ülkeye yeniden vize mecburiyeti getirilmesi için yeterli olacak.
 

GÜRCİSTAN VE UKRAYNA DA VİZE MUAFİYETİ KAPSAMINA ALINIYOR


Vize muafiyetinin askıya alınmasına yol açan nedenler 9 ay zarfında ortadan kaldırılmadığı takdirde vize mecburiyeti üçüncü ülkenin bütün vatandaşları için geçerli olmak üzere 18 ay uzatılabilecek.

Yetkili parlamento komisyonunun onay vermesinden sonra yeni uygulama için Avrupa Parlamentosu’nda da oylama yapılacak. Sosyal Demokrat Partili Avrupa parlamenteri ve Türkiye raportörü Kati Piri uzlaşma sayesinde Ukrayna ve Gürcistan vatandaşlarına vize muafiyeti tanınmasıyla ilgili oylamanın da önümüzdeki hafta yapılabileceğini söyledi.

Her iki ülke de vize muafiyeti için gerekli şartları yerine getirmiş bulunuyor. AB ülkeleri acil durumlarda devreye sokulacak fren mekanizmasının onaylanması şartıyla yürürlüğe girmek üzere Kasım ayında Ukrayna vatandaşlarına vizesiz seyahat için yeşil ışık yakmıştı. Vatandaşlarına vize muafiyeti uygulanması için AB'ye başvuran Türkiye ise uygulama için gerekli şartların tamamını henüz yerine getirmedi.

DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yunanistan'dan Doğu Akdeniz ve Türkiye açıklaması