Ukraynalılar İstiklal Caddesi'nde savaşa karşı yürüdü

Türkiye'de yaşayan Ukraynalılar Beyoğlu'nda savaşa karşı yürüdüler. "Savaş istemiyoruz" diye slogan atan grup Rusya Konsolosluğu önünde Ukrayna milli marşını söyledi

21 Eylül 2014, Pazar 19:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Önceki Fotoğraflar

"Türkiye\'de yaşayan Ukraynalılar Beyoğlu\'nda savaşa karşı yürüdüler. "Savaş istemiyoruz" diye slogan atan grup Rusya Konsolosluğu önünde Ukrayna milli marşını söyledi.

"Beyoğlu Tünel\'de toplanan göstericiler, "Yaşasın Ukrayna\', "Faşist Putin\', "Putin elini Ukrayna\'dan çek\', "Savaş istemiyoruz\', "Savaşa hayır\', sloganları atıp savaş karşıtı çeşitli dövizler taşıdılar. Ukrayna ve Kırım Türkleri bayrağı taşıyan göstericiler, İstiklal Caddesi üzerindeki Rusya Konsolosluğu önüne geldiklerinde Ukrayna milli marşını söyleyip savaş karşıtı sloganlar attılar.

Bir süre burada bekleyen göstericiler yeniden yürüyüşe geçerek Galatasaray Meydanı'na geldi. Burada da Ukrayna milli marşını okuyup çeşitli sloganlar atan göstericiler, savaşta kaybettikleri askerlerin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundular.

"Burada grup adına açıklamayı Kırım Türkü, Şefket Kırımlı yaptı. Şefket Kırımlı, bu akşam Rusya\'da yapılacak olan Barış Yürüyüşünü\' desteklemek için bu yürüyüşü düzenlediklerini belirterek, "Biz Türkiye\'de yaşayan Ukraynalılar, Kırım Tatarları, Ruslar, diğer milletler ve Türk vatandaşları, bağımsız bir devlet olan Ukrayna\'ya karşı Rusya Federasyonu\'nun siyasi liderleri ve hükümeti tarafından sürdürülen savaş politikasının kabul edilemez bir suç olduğunu beyan ediyoruz" dedi.

"Açıklamada, Rus askerlerinin Ukrayna topraklarından çekilmesini isteyen Şefket Kırımlı, "Rusya tarafından ilhak edilen Kırım, barışçıl yollarla Ukrayna\'ya geri verilmelidir. Rus hükümeti tarafından devlet politikası haline getirilen, Rusya ve Ukrayna arasında düşmanlığı tahrik eden, Ukrayna halkının milli onurunu aşağılayan, bütün Rus medyası tarafından yayınlanan Ukrayna\'ya karşı nefret dolu yayınların durmasını istiyoruz" dedi.

"Rusya\'nın Ukrayna\'ya girişi ile ilgili olarak uluslararası bir kamu soruşturmasının başlatılmasını isteyen Şefket Kırımlı, "Bu savaşın bütün organizatörlerinin tespit edilmesini ve uluslararası mahkemelerde yargılanmasını talep ediyorum" diye konuştu.

Yüksel KOç /DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika: Kabine toplantısı bugün! Hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, tam kapanma... İşte tüm detaylar...