Ukrayna'nın 'Made in Turkey' yumurta oyunu!

Ukrayna'nın 'Made in Turkey' yumurta oyunu!

Kuş gribi salgını nedeniyle Ukrayna'ya uygulanan yumurta ambargosunun, yumurtalara 'Türk Malı' damgası basılarak, Ukraynalılar tarafından delindiği öne sürüldü

09 Şubat 2012, Perşembe 08:43 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kuş gribi hastalığından dolayı Ukrayna’ya konan yumurta ihracatı ambargosunun delindiği iddia edildi. Bu ülkede üretilen yumurtaların, ‘’Türk malı’’ damgası vurularak ihraç edildiği öne sürülüyor.

CHP Afyon Milletvekili Ahmet Toptaş TBMM’de yaptığı açıklamada,  Irak’a gitmek üzere sınırda bekleyen TIR’larda, üzerinde ‘’Made in Turkey’’ yazılı tonlarca yumurta olduğunu bildirdi. Toptaş, bu yumurtalardaki kuş gribi hastalığı tehlikesine dikkat çekerek şu uyarıda bulundu:

‘’Ukrayna, Türkiye'nin en büyük yumurta ihracat pazarı olan Irak’a, kuş gribi tehlikesi nedeniyle doğrudan ihracat yapamamaktadır. Ukrayna’nın ihracat için gönderdiği TIR’lara Zonguldak’ta el konulmuştur. Ancak, Irak sınırında üzerine “Türk malı” yazdıkları Ukrayna yumurtasını göndermek üzere TIR’’lar bekliyor. Bu yumurtalar Türk malı olarak Irak’a geçerse ve kuş gribi vakaları da gerçekleşirse, Türkiye'nin bundan sonra Irak’a ya da herhangi bir yere yumurta ihracatı yapamayacağı açıktır. Bakanlığımız bu konuda bir tedbir almış mıdır? "

GAZETEPORT

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan 'Kanal İstanbul' müjdesi