Ulaşıma 'bayram' dopingi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kurban Bayramı dolayısıyla 10 güne çıkarılan sezonun son tatilini değerlendirmek isteyen 30 milyon vatandaşın yollara düştüğünü belirterek, "Bayramda otoyolları ve köprüleri kullanan araç sayısı 15,5 milyonu buldu." dedi

10 Eylül 2017, Pazar 13:25
A A
Ulaşıma 'bayram' dopingi
Kurban Bayramı tatili boyunca havalimanlarında 7 milyon 156 bin 31  yolcuya hizmet verildiğini belirten Ulaştırma, Denizcilik  ve Haberleşme Bakanı Arslan, yaklaşık 10 günlük süre içinde de  toplam 1 milyon 830 bin kişinin ise seyahatinde treni tercih ettiğini söyledi.
 

30 MİLYON KİŞİ SEYAHATE ÇIKTI


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan,  Kurban Bayramı tatili  nedeniyle milyonlarca vatandaşın turizm bölgelerine akın ettiğini, yaklaşık 30  milyon kişinin seyahate çıktığını belirterek, "Vatandaşlarımız, uzun bayram  tatili sürecinde gerek tatil gerekse sevdiklerini ziyaret etmek amacıyla yollara  çıktı." diye konuştu.

Karayollarında seyahatin yanı sıra havayollarına ve trenlere de yoğun  talebin olduğunu dile getiren Arslan, alınan önlemlerle karayolları başta olmak  üzere havayolları ve demiryollarında hiçbir aksama yaşanmadığını vurguladı.
 

"191 BİN KİŞİ YHT İLE YOLA ÇIKTI"


Bakan Arslan, sadece demiryollarında seyahat güvenliğinin en iyi  şekilde sağlanabilmesi amacıyla 5 bin personelin bayram boyunca çalıştığının  belirterek, "Yaklaşık 10 günlük süre içinde toplam 1 milyon 830 bin kişi,  seyahatinde treni tercih etti. Yüksek hızlı trenlerle 191 bin, konvansiyonel  trenlerle 410 bin vatandaşımız, yolculuk yaparak şehirlerarası seyahatte  demiryollarını tercih etti. İstanbul’da ise 10 gün boyunca şehir içi seyahatleri  için Marmaray’ı tercih eden vatandaşımızın sayısı ise 1 milyon 229 bini geçti."  ifadelerini kullandı.
 

"6 HAVALİMANINDAN 5 MİLYON 258 BİN KİŞİ SEYAHAT ETTİ"


Turizm amaçlı olarak 6 havalimanından seyahat eden kişi sayısının ise  5 milyon 258 bini geçtiğini bildiren Arslan, Atatürk, Sabiha Gökçen, Dalaman,  Antalya, Adnan Menderes ve Muğla Milas havalimanlarında iç hatlarda yolculuk  yapan kişi sayısının 2 milyon 46 bin 179 olduğunu, dış hatlarda ise bu sayının 3  milyon 212 bin 422’i bulduğunu kaydetti.

Arslan, söz konusu yolcu trafiğinin yüzde 57'sinin ise İstanbul'dan  gerçekleştiğine dikkati çekerek, tam tamına 3 milyon 18 bin yolcunun bayram  dolayısıyla seyahatinde havayolunu tercih ettiğini söyledi.

Bayram süresince havalanan uçak sayısının 34 bin 525’i bulduğunu  vurgulayan Arslan, söz konusu uçak trafiğinin 14 bin 65’inin iç hatlarda, 20 bin  460’ının ise dış hatlarda gerçekleştiğinin ifade etti.

Kurban Bayramı tatili süresinde turizme yönelik havalimanlarında  günlük ortalama yolcu sayısında 2016 yılı Kurban Bayramı tatili süresine göre, iç  hatlarda yüzde 9, dış hatlarda ise 22 artış gösterdiğini belirtti.

Bayram tatili boyunca tüm havalimanlarında ise 49 bin 624 uçak  trafiğinin gerçekleştiğini bildiren Arslan, "Havalimanlarımızda 7 milyon 156 bin  31 yolcuya hizmet verildi." dedi.
 

"15,5 MİLYON ARAÇ OTOYOLLARI KULLANDI"


Bakan Arslan, tatil süresince seyahatlerde en çok tercih edilen ulaşım  modunun ise karayolları olduğuna işaret ederek, yollarda trafik akışını  etkilememek için bayram tatili süresince devam eden yol yapım, bakım ve onarım  çalışmalarını asgari seviyede tuttuklarını, yol çalışması yapılan yollarda ise  mümkün olduğu kadar şeritlerin tamamının trafiğe açılmasına gayret edildiğini  anlattı.

Ayrıca bayram seyahatlerinde vatandaşların bütçelerine bir nebze olsun  katkıda bulunmak için Karayolları Genel Müdürlüğüne bağlı otoyol ve köprü  geçişlerinin ücretsiz hale getirildiğini anımsatan Arslan, 10 gün boyunca otoyol  ve köprüleri kullanan araç sayısının toplamda 15 milyon 432 bini geçtiğinin  altını çizdi.

Bayram tatilinin başladığı ilk gün olan 26 Ağustos’ta 1 milyon 744  bine yakın araç otoyol ve köprüleri kullandığına dikkati çeken Arslan, "Bayram  tatilinin son günü olan 4 Eylül’de ise otoyol ve köprüleri kullanan araç sayısı 1  milyon 643 bini geçti. Bayram tatili boyunca ise otoyolları kullanan araç  sayısının en az olduğu gün, 31 Ağustos oldu. Ancak 30 Ağustos’ta dahi  otoyollarımızı kullanan araç sayısı 1 milyon 320 bini buldu." değerlendirmesinde  bulundu.
 

"MOBİL ABONELER BAYRAMDA EN ÇOK 4,5G İLE HABERLEŞTİ"


Arslan, 4,5G ile Türkiye'de internet kullanımı gün geçtikçe arttığına  dikkati çekerek, Mart 2017 sonu itibarıyla Türkiye’de yaklaşık yüzde 95  penetrasyon oranına karşılık gelen 75,7 milyon mobil abone olduğunu söyledi.

Mobil abonelerin çoğunlukla veri alışverişinde bulunmaları ile  mobilden internet kullanımı oranlarının ivmelenerek arttığına işaret eden Arslan,  şöyle devam etti: "Temmuz 2009’da sunulmaya başlanan 3G hizmeti Mart 2016 sonu  itibarıyla yaklaşık 66 milyon aboneye ulaştı. Ancak 1 Nisan 2016'da 4,5G’nin  hayata geçmesiyle 3G aboneliğinden 4,5G aboneliğine hızlı bir geçiş süreci  yaşanmış, Mart 2017 sonunda 3G abone sayısı 15,4 milyona düşerken 4,5G abone  sayısı 56,4 milyona çıktı. Bu abonelerin yaklaşık 22 milyonu aktif 4,5G  kullanıcısı olup, mobil şebekelerden kullanılan verinin önemli bir kısmı bu  abonelerce kullanılmaktadır."

Mobil abonelerin bayramda en çok 4,5G ile haberleştiğini dile getiren  Arslan, veri kullanımındaki bu artışın, özel günlere de yansıdığını, Kurban  Bayramı’nda kullanılan veri miktarına bakıldığında, 2016 yılı Kurban Bayramı’nda  kullanılana oranla neredeyse yüzde 100 artış yaşandığının görüldüğünü kaydetti.

Bayram dönemlerinde atılan toplam SMS miktarında da artış yaşandığını  belirten Arslan, aynı dönemler arasındaki SMS miktarındaki artışın yaklaşık yüzde  5 olduğunu ifade etti.

Arslan, MMS ve çağrı sürelerinde ise bir önceki bayram dönemine göre  düşüş yaşandığını vurgulayarak, mobil internetle iletişimi kolaylaştıran ve  hızlandıran 4,5G hizmetinin, veri kullanımındaki artışa büyük oranda etkisinin  olduğunu sözlerine ekledi.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Honda Civic Sedan Eco – LPG test sürüşü ve incelemesi