Uludağ'da kaybolmamak için nelere dikkat etmek gerekir?

Uludağ'da kaybolmamak için nelere dikkat etmek gerekir?

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nde uzun yıllar dağ rehberliği yapan Uludağ Milli Parkı Alan Kılavuzu Hasan Ören, Uludağ’da kaybolmamak için neler yapılması gerektiğini anlattı.

18 Aralık 2019, Çarşamba 14:32 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Yaklaşık 40 yıldır doğa ile içe olan, çeşitli gruplara uzun yıllar rehberlik yapan ve Uludağ hakkında kitap yazan Hasan Ören, Uludağ’da kaybolmamak için neler yapılması gerektiğini hakkında bilgiler verdi.

“Kaybolma olaylarının büyük çoğunluğu hava değişimi”

İşte o bilgiler:

Uludağ 2 bin 543 metre yüksekliğinde ve Batı Anadolu'nun en yüksek noktasıdır. Uludağ, yüksek olmayışı sebebiyle geçmişten beri doğa faaliyetleri yapanlar tarafından hep küçümsenmiştir. Ancak her ne kadar yükseltisi az da olsa, ani hava değişimlerinin etkisi yüzünden Türkiye'de ciddiye alınması gereken dağlar arasında yer almaktadır. Nitekim basına sık sık yansıyan mahsur kalma, kaybolma olaylarının büyük çoğunluğu bu türdeki hava değişimlerinin sonucunda ortaya çıkmaktadır. 

Yılın yarısı sisli geçiyor

Uludağ'da bir günde 3-4 mevsimi birden yaşamak mümkün. Gece ve gündüz arasındaki ısı farkı çok yüksek. Hava kirliliği had safhada. Bursa'nın denize yakın olmasıyla buharlaşan kirli hava, yüksek kesimlerde sise sebep oluyor. Geçmiş yıllarda Uludağ'da 72 olan sisli gün sayısı yaklaşık 150 güne çıktı. Bu da demek oluyor ki, yılın yarısı sisli olarak geçer. 

Yürüyüş yolları karla kaplanıyor

Kış aylarında karın yağmasıyla birlikte ormanlık alanda 2-3 metre kar oluşur. Patika ve izler karın altında kalır, yürüyüş yolları karla kapanır, karın ağırlığından dolayı ağaçlar ve dallarında devrilmesiyle yürümek zorlaşır. Bir de buna sisi eklediğinizde durum daha da ciddileşmektedir. 

İletişim bilgilerini vermeden parkura başlamayın

Bu yüzden kış dağcılığı bir eğitim işidir. Maalesef bazı arkadaşlar, birileri ile Uludağ'daki faaliyete katılıyorlar. Sonra da ben bu işi yaparım diyerek tekrar yola çıkıyorlar. Bu da istenmeyen üzücü olaylara neden oluyor. Kış aylarında doğa yürüyüşü yapacaksanız gerekli izinleri almadan, kimlik ve iletişim bilgilerini yetkililere vermeden parkura başlamayın. 

Bu aletler mutlaka yanınızda olsun

Yürüyüşe katılacağınız kıyafetler muhakkak kış şartlarına uygun, vücut performansınız en üst seviyede olmalıdır. Harita, pusula, GPS gibi aletleri yanınızda bulundurmanız, bunları en iyi şekilde kullanma becerine sahip olmanız gerekmektedir. Doğada her türlü risk ile karşı karşıya olduğunuzu düşünerek, risk anında yetkililere yerinizi nasıl bildireceğinizi öğreniniz. 

Bunları küçük bir deftere not edin

Kışın en az 3 kişi olmadan doğa yürüyüşüne karar vermeyiniz. İz açarken kara saplandığınızda, bir kişi diğer kişiyi kardan çıkaramaz. Uludağ'daki yürüyüş parkurlarının harita üzerinden gidiş ve dönüş pusula açılarını bir küçük deftere not edin, GPS bile kullansanız, bir seferde aldığınız pusula açı değeri ile yön kontrolünüzü yapınız. Aldığınız eğitimleri sürekli tekrarlayarak, bilgilerinizi hatasız bir şekilde uygulayın.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Mavi gözlü şehir: Tekirdağ