Uludağ'da mahsur kalan 3 kişi için kurtarıldı! 'İglo yaparak hayatta kaldık'

Uludağ'da mahsur kalan 3 kişi için kurtarıldı! 'İglo yaparak hayatta kaldık'

Bursa'da Uludağ'da birinin ayağının burkulması sonucu mahsur kalan 3 amatör dağcıya 14 saat sonra ulaşılabildi. Soğuktan korunmak için kardan mağara yaparak hayatta kalan 3 kişi kurtarıldı.

06 Aralık 2021, Pazartesi 07:22 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bursa'dan Ahmet Çakırer (36), Ali Can (48) ve Ömür Büyüköztürk (49), sabah saatlerinde gezmek için Uludağ'a çıktı. Amatör dağcılardan Ali Can'ın ayağının burkulması sonucu grup, küçük zirve ile büyük zirve arasında mahsur kaldı. Yetkililere ulaşan 3 amatör dağcının durumları hakkında bilgi vermesinin ardından başlatılan arama-kurtarma çalışması gece boyunca aralıksız devam etti.


Kardeşinin her hafta dağa tırmandığını ifade eden Fahrettin Can, "Kendileri amatör dağcı. Sabah erken çıktılar. Saat 15.00 sıralarında 'Yoğun sisten dolayı mahsur kaldık' diye mesaj attılar. O saatten beri küçük zirve denilen bölgedeler işte. Kendileriyle irtibat kurduk. Şu an için sağlık durumları iyi. Fakat üşümeye başlamışlar. Kardan bir mağara yapmışlar. En son bir saat önce irtibat kurduk. Jandarma ekiplerine konum atmışlar. Arkadaşlarını tanımıyorum. Onlar da dağcılıktan arkadaşları. 3'ü de amatör dağcı. Ayağı sakat olan Ali Can benim kardeşim. Ayağını burkmuş. Bu nedenle ilerleyememişler. Sise de yakalanmışlar. Yaptıkları kardan barınak içinde korunuyorlarmış. 1 saat önce telefonla görüştük. Şu an fırtınadan dolayı telefonları çekmiyor" dedi.

'DEVLETİMİZ SEFERBER OLDU'

Kayıp haberini aldıkları anda Uludağ'a çıkan Ali Can'ın arkadaşı Ahmet Eraslan da, "Saat 15.00 gibi kaybolduklarını öğrendik. Bizde geldik ne yapılabilir diye. Kendi aramızda konuştuktan sonra burada olmamız gerektiğini düşündük. Gördük ki çok şükür devlet tüm imkanlarıyla seferber oldu. Az önce komutanlarımız bizi bilgilendirdi. İHA çıkartılacak ama fırtınadan dolayı çıkartılamıyor. Helikopter hazır ama hava muhalefetinden dolayı kalkamıyor. Yer tespiti var. Alican ses kaydı atıyor sürekli, bizi bilgilendiriyor. En son uykusunun geldiğini söyledi. Uyumaması gerektiğini söyledik. Sevenlerinden dua bekliyoruz. Devletimiz seferber oldu. Kurtarma ekipleri de problem yaşıyor orada. Onlar da çok zor şartlar altında çalışıyorlar. Komutanlarımızın verdiği bilgiye göre işin en kötüsü sabah saat 08.00'de yanlarında olacaklarını söyledi. Meteorolojiden bilgi almışlar saat 09.00'da havanın açılacağı yönünde. O saate kadar beklemekten başka yapacak hiçbir şey yok. Dua ediyoruz" diye konuştu. 

AMATÖR DAĞCILARA 14 SAAT SONRA ULAŞILDI

Hava sıcaklığının eksi 5 dereceye kadar düştüğü bölgede Ahmet Çakırer, Ali Can ve Ömür Büyüköztürk'ün soğuktan korunmak için kardan mağara yaparak hayatta kalmayı başardı.

Bursa Uludağ’da, dün zirve tırmanışı yaptıkları sırada mahsur kalan ve JAK timlerince 14 saatte kurtarıldıktan sonra Çekirge Devlet Hastanesi’nde tedaviye alınan 3 amatör dağcıdan Ömür Büyüköztürk, "Çok zor şartlarda kaldık, 14 saat oradaydık. Çok şükür kurtulduk” dedi.

Ali Can ise sağlık durumunun iyi olduğunu ve iglo (kardan ev) yaparak, hayatta kalmayı başardıklarını söyledi.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 150 metrelik şarampole yuvarlandılar: Ölü ve yaralılar var