Uludere tazminatı iade edildi

Uludere tazminatı iade edildi

Uludere'deki hava bombardımanında ölen 34 kişinin yakınlarının almayı reddettiği tazminat, Başbakanlık'ın hesabına iade edildi. İade kararı, Adalet Bakanlığı'nın Anayasa Mahkemesi'ne yazdığı yazıyla ortaya çıktı.

23 Ocak 2015, Cuma 13:29 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

28 Aralık 2011 tarihinde Uludere’nin Irak sınırında savaş uçaklarının düzenlediği operasyonda Gülyazı ve Ortasu köylerinden 34 köylü yaşamını yitirmiş, ölenlerin yakınlarına verilmek üzere Başbakanlık tarafından 4 milyon 182 bin lira tazminat ödenmesi kararlaştırılmıştı. Ancak aileler, ‘kan parası’ olarak değerlendirdikleri tazminatları almamıştı.

Ailelerin almadığı o para Başbakanlık hesabına iade edildi.

Tazminatların iade edildiği, Adalet Bakanlığı'nın Anayasa Mahkemesi’ne gönderdiği yazıyla ortaya çıktı. Adalet Bakanlığı, Uludere olayı için AYM'ye yapılan bireysel başvuru ile ilgili görüş belirtirken, Şırnak Valiliği'nden kendilerine gönderilen 9 Ocak 2015 tarihli yazıya atıfta bulunarak şöyle dedi:

"Hayatlarını kaybeden vatandaşların ailelerinin ve mirasçılarının ve yaralanan vatandaşın mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla Başbakanlık tarafından gönderilen ödeneğin aktarılması için tebligatların iadeli tahaütllü olarak gönderildiği ve tebligatlarda 60 gün içerisinde Valiliğe müracaat edilmesinin istendiği fakat, bu süre içerisinde bir müracaat olmadığı ve bu nedenle Şırnak Valiliği Zarar Tespit komisyonu başkanlığınca alınan karar neticesinde Başbakanlık tarafından gönderilen kaynağın iade edilmesi yönünde karar alındığı ve ödeneğin iade edildiği bildirilmiştir."

Şırnak’ın Uludere İlçesinde, Irak sınırında düzenlenen hava operasyonunda yaşamını yitiren 34 kişi için yakınlarına ödenecek olan 123’er bin liralık tazminatlar, Şırnak Valiliği hesabına yatırılmıştı. Ailelerin söz konusu tazminatları almaması üzerine toplam 4 milyon 182 bin lira tazminat parası Başbakanlığın hesabına iade edilmiş oldu.

'ALMAYACAĞIMIZI SÖYLEMİŞTİK'

Aileler adına konuşan Ferhat Encü, tazminatların Şubat 2012 tarihinde kendilerine verilmek üzere Şırnak Valiliğinin hesabına yatırıldığını ancak tazminatları almama konusunda 34 ailenin tavırlarının net olduğunu söyledi.

Encü, olay olduğu günden beri ailelerin faillerin bulunup cezalandırılmasını istediğini ifade ederek, "Failler bulunmadığı ve yargı önüne çıkarılmadığı sürece devletin katliamı para ile örtmeye yönelik tutumu nedeniyle biz bu parayı istemedik. Failleri bulup yargılamak yerine para ile temizlemeye çalıştıkları görüldü. Ödemek istedikleri tazminat sus payı anlamına geliyordu. Bunu böyle değerlendirdiğimiz için almadık. 34 aile failler ortaya çıkarılıp yargılanmadan para dokunmayacaklarını defalarca söyledi. Dönemin Başbakanı olan Recep Tayyip Erdoğan ile Şırnak havaalanının açılışında yaptığımız görüşmede de söyledik"diye konuştu.

DHA

 

 

 


 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yeditepe Üniversitesi 2 öğretim görevlisi alacak