Uluslararası limanın kadın vinç operatörleri

Türkiye’nin, Orta Doğu ve Akdeniz’e açılan en önemli kapılarından Mersin Uluslararası Limanı’nda (MIP), yükseklikleri 25 metreyi bulan vinçlerde operatörlük yapan kadınlar, zorlu mesleklerindeki başarılı çalışmalarıyla limandaki ticaret trafiğine yön veriyor

12 Mayıs 2019, Pazar 18:38 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sabahın ilk ışıklarıyla işe başlayan kadınlar, ihracat ve ithalat hareketliliğin yaşandığı limanda önemli görevler üstleniyor.


Her gün yaklaşık 25 metre yükseklikteki vinç kabinlerine çıkan dört kadın operatör, çalışmalarını titizlikle yürütüyor.

Gün içerisinde defalarca in çık yaptıkları vinçlerden, kıyıya yanaşan uluslararası kargo gemilerine yükleme ve tahliye işlemleri yapan kadınlar, limandaki ticaret trafiğine büyük katkı sağlıyor.


Limanın ilk kadın vinç operatörü 44 yaşındaki Zübeyde Pamuk, önceden sigortacı olarak çalıştığı işinden sıkılınca eğitim alıp 2014 yılında operatör olarak çalışmaya başladığını söyledi.

Pamuk, mesleğiyle tanışma hikayesini şöyle anlatıyor:

"Yaşım ilerleyince farklı bir meslekte kariyer yapmak istedim. Eğitim verdiklerini duyunca, katılarak belgelerimi aldım. Bu sektöre girebilmek için çok uğraştım."

"Herkes bana başlarda sırt çevirdi. Eski patronum bana yardımcı oldu bu konuda. O beni yetiştirip eğitti. 2017 yılında da Mersin Uluslararası Limanı’nda çalışmaya başladım."

Limandaki işlem trafiğinin yoğun olduğuna vurgu yapan Pamuk, şöyle devam etti:

“İlk başlarda 'Bir kadının limanda ne işi var, git evine, hamurunu yoğur, çocuğunu doğur' diyen arkadaşlarım oldu. Ben de, 'Gereken her şeyi yaptım. Artık torun sahibiyim. Evde bir işim yok. Burada kariyer yapmaya geldim' diyerek karşılarında durdum onların."

Diğer bir kadın vinç operatörü 28 yaşındaki Pınar Kılıç ise her gün metrelerce yükseklikteki vinçlerde görev aldığını ifade ederek şunları kaydetti:

"İlk çıktığım zaman sadece duvara yapıştığımı hatırlıyorum. "

"Kabinin köşesinde duruyordum. 'Ne yaparsanız yapın, beni oraya götüremezsiniz' demiştim. Denemeler sonunda şu anda o camlı koltuklarda oturuyorum."

"Zamanla aşıyorsunuz korkuları. Her gün çıkıp inmek yorucu oluyor ama işinizi sevdikten sonra hiçbiri sorun olmuyor."

AA/Serkan Avcı


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 90'lar ve 2000'lerden 10 unutulmaz romantik gençlik filmi