Senegal’deki Goree Adası sömürgeciliğin izlerini taşıyor

UNESCO korumasında olan adayı her yıl çok sayıda turist ziyaret ediyor. Adadaki 'Köle Evi Müzesi'nde, kölelerin bekletildiği mahzenler, yemek yedikleri kaplar, el ve ayak bileklerine takılan prangalar başta olmak üzere o döneme ait eşyalar sergileniyor.

20 Nisan 2021, Salı 13:01 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Afrika'da iki asır önce Amerika ve Avrupa'ya yapılan köle ticaretinin merkezi olan Senegal'deki Goree Adası, şimdilerde ülkenin en önemli turizm noktası olarak ön plana çıkıyor.

DÖNÜŞÜ OLMAYAN YOL

DÖNÜŞÜ OLMAYAN YOL

Başkent Dakar'ın 2 kilometre açığında bulunan, 1800'lü yıllarda köle olarak satılan Afrikalıların gemilere bindirilmeden önceki son durağı olan ve bu nedenle "Dönüşü olmayan yol" adı verilen Goree Adası, her yıl çok sayıda turist çekiyor.

KUNTA KİNTE'NİN DE TUTSAK OLARAK BEKLETİLDİĞİ YER

KUNTA KİNTE'NİN DE TUTSAK OLARAK BEKLETİLDİĞİ YER

Afrikalıların uğradığı "insanlık dışı" muamelenin sembol ismi haline gelen Kunta Kinte'nin de tutsak olarak bekletildiği Goree Adası, Dakar Limanı'ndan her saat başı kalkan feribotlarla ziyaret edilebiliyor.

Afrika insanının ve gündelik hayatının resmedildiği yağlı boya tabloların yanı sıra bölgeye özgü tasarımlar da ziyaretçiler için satışa sunuluyor.

Geçmişte Afrikalıların yaşadığı trajediyi turizm ve sanatla adeta dünyaya haykıran adada, bugün halen Fransız sömürgecilerin izlerine rastlanıyor.

KÖLE EVİ MÜZESİ

KÖLE EVİ MÜZESİ

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) Dünya Mirası Listesi'nde yer alan adada, bin civarında kişi yaşıyor.

Goree'deki 28 "köle evi"nden sadece biri aslına uygun restore edilerek "Köle Evi Müzesi" olarak düzenlenmiş. Burada, kölelerin bekletildiği mahzenler, yemek yedikleri kaplar, el ve ayak bileklerine takılan prangalar başta olmak üzere o döneme ait eşyalar sergileniyor.

Ada, siyasetçiler ile çok sayıda sanatçı ve tarihçiyi de ağırlamayı sürdürüyor.

AA

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ziyaretçisi eksik olmuyor: Dünyanın 2. en büyük krater gölü Nemrut'a nisanda kar yağdı