Üniversite hocalarına yıl sonuna kadar süre

Üniversite hocalarına yıl sonuna kadar süre

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, muayenehanesi olan tıp fakültelerindeki öğretim üyelerinin yıl sonuna kadar kapamak için müracatta bulunmaları halinde döner sermaye ve ek ödemelerden yararlanabileceklerini açıkladı

14 Kasım 2014, Cuma 17:45 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, muayenehanesi olan tıp fakültelerindeki öğretim üyelerinin bu yılın sonuna kadar kapamak için müracatta bulunmaları ve bu faaliyetlerine gelecek yılın mayıs sonuna kadar son vermeleri halinde döner sermaye ve ek ödemelerden yararlanabileceklerini, aksi halde söz konusu öğretim üyelerinin üniversitedeki bu tür hakları kullanamayacaklarını açıkladı.

Müezzinoğlu, Türkiye-Macaristan Karma Ekonomik Komisyon 3. Dönem Toplantısı sonrası, Anayasa Mahkemesinin "tam gün" kararının ardından, muayenehanesi olan tıp fakültelerindeki öğretim üyelerinin döner sermaye ve ek ödemeleriyle ilgili TBMM'de görüşülecek yasa tasarısına ilişkin soruları yanıtladı.

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı ile ilgili yasa tasarısının TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmelerinin tamamlandığını, salı günü de bunun oylaması yapılarak yasalaşmasının beklendiğini ifade eden Müezzinoğlu, tasarıya, muayenehanesi olan 390 civarındaki öğretim üyesi için iki seçenek öngören geçici madde eklendiğini anımsattı.

Anayasa Mahkemesinin, geçen hafta muayenehanesi olan öğretim üyelerinin bu durumunlarının devamından yana karar verdiğini anımsatan Müezzinoğlu, söz konusu yasa tasarısının Meclis'ten geçmesi halinde bu öğretim üyelerinin önünde iki alternatif olacağını bildirdi.

Bakan Müezzinoğlu, tasarıyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: "Birincisi, mayıs sonuna kadar muayenehanesini planlayarak kapatmayı düşünen öğretim üyelerimiz yıl sonuna kadar böyle bir beyanda bulundukları zaman döner sermaye, ek ödemelerle ilgili herhangi bir kesintiye uğramadan bu haklarını kullanarak mayıs sonuna kadar muayenehanelerini kapatmış olacaklar ve üniversitedeki görevlerini tam olarak yapmaya devam edecek. Muayenehanesini devam ettirmek isteyen, böyle bir müracaatta bulunmayan öğretim üyelerimizin ise muayenehanelerini devam ettirme hakları olacak ama üniversiteden ek ödeme ve döner sermaye katılımı, ilave ücretlendirme yapılmayacak. Dolayısıyla bu iki alternatifli seçimi muayenehanesi var olan 390 öğretim üyesi hocamız için yaptık. Zaten Anayasa Mahkemesi bundan sonraki süreçlerde üniversite öğretim üyelerinin muayenehane açamayacaklarını kabul etti. Muayenehanesi olanlarla ilgili 'bir haktır bu' dedi. Bu hakla ilgili düzenleme yaptık biz."

"ETİK DIŞI BİR ÇALIŞMA OLURSA..."

Bir soru üzerine, muayenehanesi olanların ek ödemelerden, döner sermayeden yararlanamayacağını, müracaat ederek muayenehanesini mayıs sonuna kadar kapatmayı taahhüt edenlerin ise her türlü ek ödeme, döner sermaye haklarının devam edeceğini bildiren Müezzinoğlu, şunları kaydetti: "Mesai saatleri içinde muayenehanesinde hasta bakan ya da muayenehanesindeki hastanın hizmetini, kurumda, iki ayaklı devam ettirdiğinde, böyle bir tespitimiz olduğu zaman yargı kararıyla muayenehane ruhsatının iptali, çalışma izninin iptali için müracaat edeceğiz. Yani mesai saati içinde üniversitede olması gereken saatte muayenehanede hasta bakıyorsa veya muayenehanede baktığı hastayı hastaneye yatırdıysa, bunu ikili ilişki şeklinde sürdürüyorsa bu etik dışı çalışmadır. Bu etik dışı çalışmayı yapan bir durum olursa yargı yoluyla ruhsatının iptaliyle ilgili yasal düzenleme yaptık."

Bir başka soruya karşılık, muayenehanesi olan öğretim üyelerinin bu durumlarının devamı ya da sona ermesiyle ilgili Anayasa Mahkemesinin gerekçeli kararının bekleneceğini vurgulayan Müezzinoğlu, "Ama şu anda muayenehanesi olanların haklarının devamından yana bir karar verdik. Bu devam edecekse, bu 390 öğretim üyemizin muayenehanesi devam edecekse iki alternatif verdik. Biri, mayıs sonuna kadar kapatma tercihi yapmak ve bu tercihi yapanların haklarının devam etmesi, iki, 'ben muayenehanemi devam ettireceğim' diyenlerin muayenehaneleri devam eder, döner sermaye ve ek ödeme alamazlar, bu arada etik dışı çalışmalar olursa yargı yoluyla izninin iptali yoluna açtık" diye konuştu.

AA

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dünyanın en sağlıksız besinleri açıklandı