Üniversite kayıtları nasıl yapılır? Üniversite e-kayıt ne zaman?

Üniversite kayıtları nasıl yapılır? Üniversite e-kayıt ne zaman?

LYS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler üniversite kayıt tarihlerini araştırmaya başladı. Üniversitelere e-kayıt süreci de merak ediliyor. E-kayıt nasıl yapılır? İşte üniversite kayıt tarihleri ve gerekli belgeler...

09 Ağustos 2017, Çarşamba 10:20 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
LYS tercih sonuçları açıklandı. Sıra üniversite kayıt işlemlerine geldi. Yüz binlerce öğrenci hayalindeki eğitimi almak için ilk adımı atıyor. Üniversite kayıt tarihleri belli oldu.

Peki üniveriste kayıtları ne zaman, e-kayıt nasıl yapılır, gerekli belgeler hangileri?
>>> LYS TERCİH SONUÇLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından bir yüksek öğretim programına yerleşen adaylar için üniversite kayıtları başlayacak. Üniversite kayıtları 14-18 Ağustos tarihleri arasında alınacak.  Devlet üniversitelerinde elektronik kayıtlar, 11-16 Ağustos 2017 tarihleri arasında yapılacak. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedecek.

Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklar. Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacak.

E-KAYIT NASIL YAPILIR? BİLİNMESİ GEREKENLER

LYS yerleştirme sonuçlarının netleşmesi sonrasında ise 11-16 Ağustos tarihlerinde adaylar kazandıkları üniversite ve bölüme elektronik kayıt yapacak.

Elektronik kayda, özel yetenek programları ile yükseköğretim kurumlarınca elektronik kaydı uygun görülmeyen programlar (sağlık raporu isteyen programlara gibi) ile açıköğretim programları dâhil edilmeyecek.

Öğrenciler e-Devlet platformundaki “turkiye.gov.tr/yok-universite-ekayit” sayfasına e-Devlet şifreleri ile giriş yapıp üniversiteye e-kayıt yapabilecek.

ÜNİVERSİTEYE KAYIT İÇİN HANGİ BELGELER GEREKLİ?

- Adayın ÖSYS Sonuç Belgesi

- Adayın mezun olduğu okuldan aldığı diplomanın aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi (Başarı belgesi mezuniyet belgesi yerine kullanılamaz)

- Aday ek puandan yararlanarak yerleşmiş ve alan/kol/bölümü diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse ek puan esas olan okul ve alan/kol/bölümden mezun olduğunu gösterir resmi belge

- Nüfus cüzdanının onaylı örneği

- İkametgâhı ile ilgili beyanı,

- Askerlik çağına gelmiş veya daha yukarı yaştaki erkek adaylar için ilgili askerlik şubesinden alınacak “bir fakülte veya yüksekokula kaydolmasında askerlikçe bir sakınca olmadığı”na dair belge

- 12 adet 4.5 x 6 (cm) ebadında fotoğraf (Fotoğraflar son altı ay içinde, önden, başı ve boynu açık, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde olmalıdır.)

- Kayıttan önce belirlenip ilan edilecek diğer belgeler

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Pandeminin gölgesinde erken kayıt