Üniversitede yaşanan taciz olayında karar verildi

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversite'sindeki 2 öğretim üyesi hakkındaki taciz ve tecavüz girişimi iddiaları, bir Twitter kullanıcısının ifşası sonucu ortaya çıkmıştı. Başka bir öğrenci de öğretim görevlisi tarafından rahatsız edildiğini belirtip, öğretim görevlisinin mesajlarını paylaşmıştı. YÖK'ün bugün aldığı kararlar taciz sanığı öğretim görevlisi kamu görevinden çıkarıldı

17 Ekim 2019, Perşembe 12:57 Son Güncelleme:
A A
Üniversitede yaşanan taciz olayında karar verildi

Burdur Mehmet Akif Üniversitesi'nde bir öğrenci, öğretim üyesi tarafından tacize uğradığını açıklan tweet atmıştı. Öğrenci attığı tweet'te, 'Arkadaşlar bir konudan bahsedeceğim. Uzun zamandır bu psikolojinin yarattığı hisle yaşayamıyorum. Mehmet Akif Üniversitesi'ndeki öğretim üyelerinden 2 kişi, ben de dahil çoğu kadın öğrenciye taciz ve tecavüz girişiminde bulunmuştur' dedi.

Öğrenci yaptığı paylaşımlarda, "Ben sesimi çıkardığımda ardımdan bir kaç kadın daha sesini çıkarmaya cesaret buldu. Bu süreçte 2 hoca arkamızda durduğu için onlar dahil biz mağdur olan öğrencilere de karalama, yıldırma politikası uygulandı.." ifadesini kullandı.

Öğrencinin kısa sürede ses getiren bu paylaşımının ardından, öğretim üyeleri tarafından taciz edildiklerini belirten diğer öğrenciler de harekete geçmişti. Bir öğrenci, öğretim görevlisinin kendisine attığı mesajları paylaşarak tacize uğradığını belirtmişti.

#Olayıngeçmişi

  • İddialar üzerine MAKÜ Rektörlüğü'nden yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada olayla ilgili disiplin soruşturması açıldığı, bahsi geçen öğretim görevlisinin 'kamu görevinden çıkarılma' cezası verilmesi için Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'na (YÖK) bildirildiği ve savcılığa suç duyurusunda bulunulduğu belirtilmişti.
  • Üniversite rektörlüğü, iddialar üzerine şu açıklamayı yaptı;

"Son günlerde bazı yayın organları ve sosyal medyada çıkan üniversitemizde meydana geldiği iddia edilen olaylar ile ilgili haberler üzerine, kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla bir basın açıklaması yapılması gereği duyulmuştur. Rektörlüğümüze gelen bir ihbar üzerine, 5 Mart 2019 tarihinde ivedi olarak disiplin soruşturması açılmış olup, bahse konu iddiaların niteliği ve soruşturmanın gizliliği ilkesi gereği soruşturma hassasiyetle tamamlanmıştır. Akabinde, disiplin soruşturması sonucunda hakkında soruşturma yapılan kişinin 'kamu görevinden çıkarılma' cezası ile tecziyesi teklif edilmiş, durum gereği için, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'na (YÖK) bildirilmiştir. Sürecin en kısa zamanda tamamlanması beklenmektedir. Ayrıca disiplin soruşturması başlar başlamaz, sonucu beklenmeksizin 12 Mart 2019 tarihinde durumun hassasiyeti dikkate alınarak, konu ivedilikle Burdur Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirilmiş ve konu hakkında suç duyurusunda bulunulmuş olup, adli soruşturma süreci devam etmektedir."

Kamu görevinden uzaklaştırıldı

YÖK, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'ndeki (MAKÜ) cinsel taciz girişimi iddialarıyla ilgili disiplin soruşturması sürecini hızlı bir şekilde işletip, bu girişimde bulunduğu iddia edilen öğretim görevlisinin savunmasını aldı. Bugün gerçekleştirilen, YÖK Yüksek Disiplin Kurulu toplantısında da MAKÜ'den gönderilen dosyanın da içerisinde yer aldığı farklı üniversitelerden toplam 14 taciz iddiası görüşüldü. Görüşmede, MAKÜ'deki öğretim görevlisinin öğrencilere cinsel tacizde bulunduğuna ilişkin dosya incelenerek, sözlü savunması alındı.

Kurul toplantıda, üniversitenin 'kamu görevinden çıkarma' teklifini uygun bularak, öğretim görevlisinin kamu görevinden çıkartılmasına karar verdi.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Yamula Barajı'nda su çekilince insan kafatası ve kemikleri ortaya çıktı