Üniversiteliler çığda mahsur kaldı!

Üniversiteliler çığda mahsur kaldı!

21 Kasım 2009, Cumartesi 11:28
A A

Erzurum'dan Rize'ye giden üniversite öğrencilerini taşıyan midibüs, İkizdere İlçesi yakınlarında Ovit Dağı'nda çığda mahsur kaldı. Yoğun tipi ve sis yüzünden dün akşamdan bu yana ulaşılamayan midibüste bulunan 18 kişiyi kurtarma çalışmaları aralıksız sürüyor. Kurtarma çalışmalarına Genelkurmay'a bağlı 4 helikopter, 1 casa uçağı ve özel kuvvetlere bağlı bir tim de destek veriyor.

Atatürk Üniversitesi'nde okuyan ve Karadeniz illerindeki ailelerinin yanına bayram tatiline giden gençler Erzurum'dan dün saat 17.00’de Öz İspir Seyahat'e ait midibüsle yola çıktı. Midibüs sürücüsü bölgede kar yağışı olması nedeniyle Artvin ya da Gümüşhane güzergahını takip etmesi gerekirken yolu kısaltmak için İspir- İkizdere karayolunu seçti. Üniversitelilerin midibüsü, ‘17.00- 07.00 saatleri arasında araç trafiğine kapalıdır’ tabelasını Ovit Dağı'nı geçerken olanlar oldu.

İKİ YANINA ÇIĞ DÜŞTÜ

Midibüs, 2640 metre yükseklikteki Ovit Dağı Geçidi'ni geçtikten sonra saat 20.00 sıralarında Rize’nin İkizdere İlçesi Sivrikaya köyü yakınlarına geldiğinde, aracın hem önüne hem de arkasına çığ düştü. Yoğun tipinin devam etitği bölgede çığda mahsur kalan üniversiteliler durumu cep telefonuyla bildirdi.
Rize ve Erzurum'dan karayolları ekipleriyle Sivil Savunma ekipleri midibüsün mahsu kaldığı İkizdere- İspir karayolunun 67'nci kilometresine sevk edildi. Kurtarma ekipleri yoğun tipi nedeniyle bölgeye gece boyu çabalarına karşın alaşamadı. Öğle saatlerinde mahsur kalanlara ulaşılması için 4 kilometre kaldığı belirtilirken, Diyarbakır'dan askeri helikopter istendi.

“ÜŞÜDÜK, ÇOK KORKUYORUZ”

Mahsur kalan midibüste bulunan Erzurum Atatürk Üniversitesi Muhasebe Bölümü öğrencisi Funda Fener, telefonla babası Köksal Fener’le görüştü. Ovit Dağı’ndaki Karayolları Bakımevi’nde kurtarma çalışmalarını izleyen Köksal Fener, “Funda beni saat 03.00 sıralarında aradı. Daha sonra telefonuna ulaşamadım. En son görüştüğümüzde bana, çok soğuk olduğunu ve üşüdüklerini söyledi. ‘Çok korkuyoruz. Arabanın da mazotu bitti. Arabayı çalıştırıp ısıtamıyorlar. Donmak üzereyiz, bizi kurtarın’ diye yakındı” dedi.

“4 ARAÇ KURTARDIK MİDİBÜSE ULAŞAMADIK“

Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu, Ovit Dağı Karayolları Bakımevi’nde bu sabah yaptığı açıklamada bölgede mahsur kalan diğer araçların dün gece kurtarıldığını, ancak tüm çabalara karşın üniversitelilerin bulunduğu midibüse ulaşılamadığını söyledi.
Vali Hacımüftüoğlu açıklamasında şöyle dedi:

“Yolun 60'ıncı kilometresinde karda mahsur kalan kamyon ve 3 sürücüsü ile bir midibüsteki 30 yolcuyu dün gece saat 23.00 sıralarında başlayan arama kurtarma çalışmaları neticesinde sabah saat 06.00 sıralarında kurtardık. Ancak 67. kilometredeki midibüsle aramızda 7 kilometre mesafe kaldı. Tipi, çığ ve sis çalışmaları engelleyince bu araca ulaşamadık. Yolcularla telefon aracılığı ile irtibat halindeyiz. Üşüdüklerini biliyoruz. Temennimiz durumun daha kötüye gitmemesidir. Şu anda korkulacak bir durum yok. Diyarbakır’dan istediğimiz helikopter bölgeye geldi. Ancak yoğun sis nedeniyle yaklaşamıyor. Ayrıca helikopterin oluşturacağı ses muhtemel bir çığa neden olacaktır. Ondan da endişeliyiz. Havanın iyileşmesi işimizi kolaylaştıracaktır. Ama iyileşmemesi bizi durdurmayacak. Çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

“AİLELER MAHKEMEYE VERSİN”

Vali Müftüoğlu, Ovit Dağı güzergahının her iki yanında geçidin gece 17.00 ve sabah 07.00 arasında ulaşıma kapalı olduğu yönünde Karayolları’nca konulan uyarı levhaları bulunduğunu belirterek, “Bu araçların gelmemeleri lazımdı. Bu millete, taşıdıkları insanlara, onların ailelerine yazık. Burada mağdur olan ailelerin ilgili seyahat firmasını mahkemeye vermesi lazım gelir diye düşünüyorum. Bunlar cezasız bırakılmamalı. Bu çocukların velileri ve kendileri bu işi takip etmeli. Hem can güvenliklerini tehlikeye atıyor, hem de bu kadar büyük masraflara neden oluyorlar” dedi.

İSPİR'DEN GİDEN 5 KİŞİ DE KAYIP

Mahsur kalan üniversitelileri kurtarmak için dün geceden itibaren başlatılan çalışmalar, Erzurum'un İspir İlçcesi'nden de yakından izleniyor. İspir Belediye Başkanı Osman Çakır, dün gece mahsur kalanları kurtarmak için bir greyder ve ciple Ovit'e hareket eden 5 kişiden haber alamadıklarını söyledi.
Öz İspir Seyahat'e aid midibüsün çığda mahsur kalınca sürücü Hasan Aslan’ın kendilerine telefon edip yardım istediğini belirten başkan Osman Çakır, “Biz hemen operatör Burhan Dağ ve yardımcısı Köksal Yazıcı'nın bulunduğu belediyemizin greyderini bölgeye sevk ettik. Öz İspan Seyahat'in sahip ve yöneticileri Şafak ve Mecit Nair kardeşlerle Alaattin Ege de ciple greyderin peşinden yola çıktı. Bu beş kişiden dün gece saat 01.00’den itibaren haber almıyoruz. Onların aileleri de biz de merak içinde bekliyoruz” dedi.

BAKAN DA OVİT DAĞI'NA GİDİYOR

Ovit Dağı'nda dün akşam çığ düşmesi sonucu midibüste mahsur kalan üniversitelilere akşam saatlerine kadar ulaşılamadı. Havanın kararmasıyla bazı ekipler çalışmaların yönetildiği Ovit Dağı'ndaki Karayolları Şube Şefliği'ne döndü. Mahsur kalanların yakınları da burada endişeyi bekleyişi sürdürüyor. Mahsur kalanları havadan almak için bölgeye gönderilen ancak sis nedeniyle Ovit'e ulaşamayan helikopterlerden biri İkizdere'de bekletildi.
Bölgede kurtarma çalışmalarını izleyen Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu, çalışmaların aralıksız süreceğini söylerken Ulaştırma Bakanı Binalı Yıldırım da çalışmaları yerinde izlemek için Anrkara'dan yola çıktı. Uçakla Trabzon'a gelecek olan Bakan Yıldırım'ın gece çalışmaların yürüttüğü Karayolları Şube Şefliği'nde olması bekleniyor.

Muhammet KAÇAR/İKİZDERE (Rize), (DHA)

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.