Üniversiteyi karıştıran taciz! 'Beni nasıl kandıracağını sen bulacaksın'

Mersin Üniversitesi'nin, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Programcılığı Bölümü öğrencisi, öğretim görevlisi hocasının dersinden geçmesi için cinsel ilişki teklifinde bulunduğunu ve tacize uğradığını belirterek şikayetçi oldu

05 Haziran 2017, Pazartesi 15:04
A A
Üniversiteyi karıştıran taciz! 'Beni nasıl kandıracağını sen bulacaksın'
Geçen hafta Marmara Üniversitesi öğrencilerinin gündeme taşıdığı taciz iddiasının ardından bu kez de Mersin Üniversitesi'nden bir taciz haberi geldi.
 

CİNSEL İLİŞKİ TEKLİFİNDE BULUNDU

Mersin Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Programcılığı Bölümü öğrencisi S.D. öğretim görevlisi hocası 47 yaşındaki İ.K'nın kendisinden dersini geçmek için cinsel ilişki teklifinde bulunduğunu ve tacize uğradığını iddia etti.


DERSİ BİLİNÇLİ OLARAK GEÇİRMİYOR


İki yıldır İ.K'nin verdiği dersi geçemediği için mezun olamayan S.D., İ.K'nin kendisini bilinçli olarak geçirmediğini ve kendisiyle konuşmak için odasına gittiğinde İ.K'nın iğrenç teklifi ile karşılaştığını iddia ederek şikayetçi oldu.


İ.K.

‘BENİ NASIL KANDIRACAĞINI SEN BULACAKSIN’


Duydukları karşısında İ.K’yi önce fakülte yönetimine şikayet ettiğini ifade eden S.D., bölüm görevlilerinin kendisine 'ellerinde kanıt olmadığı için bir şey yapamayacaklarını' söylediğini iddia etti. Cinsel ilişki teklifinden sonra hocasının tacizine uğramaya devam ettiğini belirten S.D, İ.K’nin sürekli kendisine, "Sen akıllı kızsın, beni nasıl kandıracağını sen bulacaksın, iyi düşün dersini nasıl geçebileceğini biliyorsun. Seni ancak bu şekilde geçiririm. Çok çekicisin, sıra dışı şeyler istiyorum" şeklinde ifadeler kullandığını ve kendisini zorladığını iddia etti.


 

GÖZALTINA ALINDI, SERBEST KALDI


Yaşadıkları karşısından daha fazla dayanamayan S.D., 1 Haziran Perşembe günü polise gittiğini ve İ.K’yi şikâyet ederek polise her şeyi anlattığını söyledi. Polise ifade verirken İ.K’nin sürekli kendisini aradığını ve mesaj attığını belirten S.D, bunun üzerine polisin suçüstü yapmak istediğini ve böylece İ.K’ye cevap verdiğini söyledi. Daha sonra karakoldan çıkıp İ.K ile buluşan S.D, polisin kendilerini izlediği sırada İ.K’nin kendisini bir eve götürdüğünü ve içeri girdikten sonra polisin baskın yaparak İ.K’yi gözaltına aldığını anlattı. İfadesi alınan İ.K’nin daha sonra serbest bırakıldığı öğrenildi.
 

"ANLATTIKLARININ TAMAMI YALAN"


Suçlamaların hedefindeki isim ise iddiaların asılsız olduğunu ileri sürüp şunları söyledi:

"Bu iddialar asılsız. Daha önce çeşitli tacizlere maruz kaldığını söyleyen bir öğrenciydi. Odadan çıkıp koridorda devam ettik konuşmaya. `Benim bu derslerden geçmem gerek, çok zor durumdayım. Ailemin ekonomik durumu iyi değil benim bulunduğum evden de çıkacağım. Eğer bu derslerden geçmezsem intihar edeceğim´ dedi. Bunun üzerine ben kendisini ciddiye aldım. `Yarın konuşalım´ dedim. Sonra bana `Geç olmasın çıkacağım´ dedi. `Ben bir arkadaşımın kiralık evi var, buyur birlikte bakalım´ dedim. Onu alıp eve gittik. Eve girdik, 1-2 dakika sonra zil çaldı, polis içeriye girdi. Bu olay kurgulanmış bir olay, birçok hocamızı zan altında bırakan bir olay. Anlattıklarının tamamı yalan. Ortada fiilen hiçbir şey yokken, sadece bir öğrencinin anlattıkları ile bir öğretim görevlisinin bu şekilde yargılanması doğru değil."
 

SORUŞTURMA AÇILDI


İddialar üzerine MEÜ Rektörlüğü açıklama yaptı. Rektörlükten yapılan açıklamada, haberde yer alan iddialar üzerine soruşturma başlatıldığı bildirildi.


Marmara Üniversitesi’nde 'taciz' protestosu


Marmara Üniversitesi’nden taciz iddialarına açıklama

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.