Ünlü doktor Kemal Bayazıt hayatını kaybetti

Ünlü doktor Kemal Bayazıt hayatını kaybetti

Türkiye'de ilk kalp naklini 1968'de gerçekleştiren, kalp damar cerrahisinin kurulması ve yaygınlaştırılmasına öncülük eden Op.Dr. Kemal Bayazıt, 89 yaşında vefat etti

26 Haziran 2019, Çarşamba 15:26 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Türkiye'de ilk kalp naklini yapan Op.Dr. Kemal Bayazıt, 89 yaşında hayatını kaybetti. Öğrencisi Prof. Dr. Süha Küçükaksu, yaptığı açıklamada Türkiye'de kalp damar cerrahisinin kurulması ve yaygınlaştırılmasının öncüsü olan Bayazıt'ın uzun süredir tedavi gördüğü hastanede çoklu organ yetmezliği nedeniyle vefat ettiğini belirtti.   

ON BİNLERCE KALBE DOKUNMUŞTU

Türk tıbbında ve cerrahisinde bir ekol olan, on binlerce kalbe dokunmuş, yetiştirdiği cerrah ve kardiyologların yüz binlerce kalbe dokunmasını sağlayan hocaların hocası Kemal Bayazıt'ın, yıllar önce "İngiltere'de kal" dediklerinde, "Bana memleketimin ihtiyacı var" diyerek dönmesinin Türk milleti tarafından hiçbir zaman unutulmayacağını ifade eden Prof.Dr. Küçükaksu, Türk tıp camiasına ve kalp hekimliğine başsağlığı diledi.   

Kemal Bayazıt için İstanbul Başkent Üniversitesi Hastanesi önünde cuma günü sabah saat 10.00'de uğurlama yapılacak. Daha sonra kuruluşunda yer aldığı Siyami Ersek Kalp Hastanesi'nde saat 11.00'de tören düzenleneceğini belirten Küçükaksu, Bayazıt'ın cenazesinin öğle vakti Şakirin Camisi'de kalınacak namazın ardından Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verileceğini kaydetti.

AA


;
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Adetliyken denize girilir mi?