Ünlü İtalyan yönetmen Bernardo Bertolucci hayatını kaybetti

Dünyaca ünlü İtalyan yönetmen Bernardo Bertolucci 77 yaşında hayatını kaybetti. İtalyan sinemasının en önemli isimlerinden Bernardo Bertolucci, 'Paris'te Son Tango' isimli filmiyle ün yapmıştı. Bertolucci, 1987 yapımı 'Son İmparator' filmi ile 'En İyi Yönetmen' dalında Oscar ödülü almıştı

26 Kasım 2018, Pazartesi 12:13 Son Güncelleme:
A A
Ünlü İtalyan yönetmen Bernardo Bertolucci hayatını kaybetti

Kanser hastası olan 77 yaşındaki yönetmen Bernardo Bertolucci'nin, sabah saat 07.00 sularında yaşamını yitirdiği açıklandı. Yeni gerçekçilik ve Fransız yeni dalga gibi akımlardan beslenen ünlü yönetmen, filmlerinde cinsellik, siyaset ve felsefe konularına değinmişti. Bertolucci, 2003 yılında geçirdiği bir operasyonun başarısızlıkla sonuçlanması üzerine tekerlekli sandalyeye mahkum olmuştu.

Bernardo Bertolucci, 64'üncü Cannes Film Festivali'nde ‘Altın Palmiye Onur Ödülü’ almıştı. Felçli olduğu için sahneye tekerlekli sandalyeyle çıkan Bertolucci, hastalığıyla dalga geçmekten de duramamıştı. Ünlü yönetmen ‘Konformist’in restore edilmiş kopyasının gösterilmesine gönderme yaparak, "Keşke filmim yerine beni restore etseydiniz" açıklamasını yapmıştı. 

Bertolucci, geçtiğimiz yıllarda beyazperdenin unutulmaz filmlerinden Paris'te Son Tango'nun oyuncusu Maria Schneider'ın iddialarıyla gündeme gelmişti. Schneider Daily Mail Gazetesi’ne yaptığı açıklamada "Bana senaryoda olmayan seks sahnesini oynattılar. Marlon Brando ile Bernardo Bertolucci’nin tecavüzüne uğramış gibi hissettim. İntiharı bile düşündüm" açıklamasında bulunmuştu.

BERNANDO BERTOLUCCİ KİMDİR?

16 Mart 1940’ta İtalya’nın Parma kentinde doğdu. Babası şair ve film yönetmeni Attilio Bertolucci’dir. Bernardo Bertolucci’nin henüz 12 yaşında yazmaya başladığı şiirler çeşitli dergilerde yayımlandı.

20 yaşında Roma Üniversitesi'nde öğrenci iken 'Gizemi Arayış' adlı şiir kitabıyla ulusal şiir ödüllerinden birini aldı. Daha küçük yaşlarında sinemayla ilgilenerek 16 mm’lik kısa metrajlı denemeler yapmıştı.

1961 tarihinde üniversiteden ayrılarak 'Accattone' filminde Pasolini’nin yardımcılığını üstlendi, bir sene sonra da La Commare Secca ("Azrail") adlı ilk filmini çekti.

Ticari başarısızlığa uğrayan bu karamsar film eleştirmenleri de pek etkilemedi. Bir sonraki filmi Prima della Rivoluzione’yı (“Devrimden Önce”) iki yıllık bir hazırlık döneminden sonra çeken Bertolucci, bu filmde çalkantılı bir gençlik dönemini konu ediniyordu. Bu, üslup aşırılıkları, operavari romantizmi ve Bertolucci’nin ilk dönemini çok etkileyen Godard’m filmlerini hatırlatan yapısıyla ilk özgün Bertolucci filmiydi.

Eleştirmenler tarafından göklere çıkarıldı ve Fransa’da da Max Ophuls Ödülü’nü aldı.1967’de Amore e Rabbia (“Aşk ve Öfke”) filminin bölümlerinden birini çektikten sonra genç yönetmen 1968’de Dostoyevski’nin 'Öteki' adlı kısa romanından yola çıkan modern bir öyküyü 'Partner' (“Ortak”) adıyla sinemaya uyarladı. Partner topluma uymakla uymamak konusundaki kararsızlığını bölünmüş bir kişilikte yaşayan bir delikanlının fantastik öyküsüydü.

Bu filmde de yoğun Godard etkileri seziliyordu. Bertolucci 1970’lere sonradan dönemin en güzel iki filmi sayılacak olan La Strategia del Ragno (“Örümceğin Tuzağı”) ve II Conformista (“Konformist”) ile girdi. Bunlardan birincisi Arjantinli yazar Jorge Luis Borges’in aynı adlı öyküsünden esinlenmeydi. Yönetmen Borges’e özgü evrensel izlekleri kullanarak İtalyan taşrasında geçen politik bir hesaplaşmayı anlatıyordu.

Görsel olarak kusursuz olan film Italyan TV’sinin siparişi üzerine yapılmıştı ve 70’lerde üzerinde en çok konuşulan, giderek artan bir hayran kitlesi toplayan filmlerden biri oldu. Alberto Moravia’ nın aynı adlı romanından yola çıkan İkincisi ise II. Dünya Savaşı öncesinde, Roma’da geçen bir olay ve bu olayın faşist kahramanı ile ilgiliydi. “Gerçek şiirsel dil”in sinema olduğunu söyleyen Bertolucci burada kendine özgü sinemasal şiirle cinsel yetersizliklerin politik sonuçlarını araştırıyor, dönemin dekora ve atmosfere ilişkin ayrıntılarını aktarmada büyük bir ustalığa erişiyordu. 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.