Ünlüler yasta: Ayşen Gruda'yı kaybettik!

Bir süredir yoğun bakımda tedavisi devam eden Türk tiyatro ve sinema oyuncusu 74 yaşındaki Ayşen Gruda hayatını kaybetti. Sanat dünyası yasa boğuldu

23 Ocak 2019, Çarşamba 15:33 Son Güncelleme:
A A

Sanatçı Ayşen Gruda'nın vefatı ünlü isimleri yasa boğdu. Usta oyuncunun ardından sanatçı dostları acılarını şu sözlerle dile getirdi:

TARKAN

TARKAN

Bir yıldız daha kaydı. Başımız sağ olsun. Her zaman sevgiyle anacağımız ve hiç unutmayacağımız Ayşen Gruda nurlar içinde yatsın.

ALİ SUNAL

ALİ SUNAL

Yanına geliyor iki gözünün çiçeği.

GÜL SUNAL

GÜL SUNAL

30 Nisan 1976... 

1. evlilik yıl dönümümüz...

Sevillanas 

Şimdi bir tek ben kaldım bu fotoğraftan...

AHMET SEZEREL

AHMET SEZEREL

Uzun yıllar önce, sevgili Ayşen ile sette. Işıklar, alkışlar içinde yat .

YILMAZ ERDOĞAN

YILMAZ ERDOĞAN

Bizim en güzel akrabamız olmayı başarmış bir Usta... Memleket tarihine atılmış güler yüzlü, büyük bir imza. Hepimizin başı sağolsun.

MÜJDAT GEZEN

MÜJDAT GEZEN

1963'te Muammer Karaca Tiyatrosu'nda beraber oynamaya başladık. Arkasından 5 filmde birlikte olduk. Sahneye koyduğum oyunların pek çoğunda Ayşen vardı. 2 sene önce benim tiyatromda karşılıklı oynadık. Çok değerliydi benim için. En son evvelsi gün konuştuğumda doktorlar artık hazır olmamız gerektiğini söylemişlerdi.


Onunla geçen yıl konuştum. Hastalığı da geçen yıl başlamıştı. Bunun dile getirilmesini istemiyordu. Keşke hayatta olsa da karşılıklı oynasak. Ayşen çok büyük, çok değişik bir oyuncuydu. Rolünü çok sağlam çalışırdı. Provaya giderken bir gün önce evine gider, ertesi gün 'Şunu buldum, bunu buldum' derdi. Müthiş bir yaratıcılıktı kimsede yaşamadığım. Ayşen'i sevenlerin, tüm tiyatroseverlerin başı sağ olsun.

TÜRKER İNANOĞLU

TÜRKER İNANOĞLU

"Çok iyi bir oyuncuydu. Çok karakterli bir yıldızdı. Türk sineması için çok büyük bir kayıp.

Ben, 63 yıldır sinemanın içindeyim. Yaşım da 83. Geceli gündüzlü çalıştım.

Etrafıma baktım 4-5 arkadaşım kalmış, hepsi vefat etmiş. Siyah beyaz filmleri ağlayarak izliyorum. Kaybettik giden gitti, yerine yenileri gelmiyor."

MURAT BOZ

MURAT BOZ

Çok üzgünüm. Nurlar içinde uyu. Mekanın cennet olsun.

GUPSE ÖZAY

GUPSE ÖZAY

Sen ne güzel, ne akıllı, ne komik, ne harika, ne cesur bir kadınsın... Tanışmış olup sohbet edebildiğim için ne mutlu bana. 

TUĞBA EKİNCİ

TUĞBA EKİNCİ

Büyük bir yıldız daha kaydı. Allah rahmet eylesin. İyi ki sizinle büyüdük, kalbimize sevgiyi ve sanatı aşıladınız. Büyük usta, nur içinde uyu.

İBRAHİM BÜYÜKAK

İBRAHİM BÜYÜKAK

Çocukluk kahramanlarımızın tek tek yitip gitmesi ne büyük acı! Büyümek eksilmek demekmiş, bunu insan yaş aldıkça anlıyor. Nurlar içinde yat... 

DENİZ SEKİ

DENİZ SEKİ

Ne acı bir kayıp. Türk sinema ve tiyatrosunun büyük oyuncularından birini daha kaybettik. Başımız sağ olsun. Mekanın cennet olsun Ayşen Gruda...

SELİN CİĞERCİ

SELİN CİĞERCİ

Son 3 gündür hep aklımdaydı acaba nasıl oldu diye. Canlı görmek, konuşmak bile kısmet oldu kendisiyle. Yeni nesil asla beni anlamaz. Kendi yaşıtlarım ve büyüklerim açısından söylüyorum, çok büyük bir sanatçımız hayata gözlerini yumdu. ALLAH'IM MEKANINI CENNET EYLESİN. Kısacık bir şey daha: Çok şanslıyız ki Ayşen Hanım gibi bir insanın filmleri ile büyüdük. Çok üzüldüm."

NEVRA SEREZLİ

NEVRA SEREZLİ

Şu anda televizyonlarda gördüm ve şoka girdim. İnanamıyorum, canım arkadaşım. Çok şeyler yaşadık, turnelere gittik, oyunlar oynadık. Birbirimizle dertlerimizi paylaştık. Son oyununda da sahnede dimdik duruyordu, hali yoktu ama bütün insanlar ona hayranlıkla bakıyordu. Oturduğu yerden bile muhteşem performans gösterdi.

FATMA GİRİK

FATMA GİRİK

Türkiye'nin başı sağolsun. Biraz önce söylediğiniz gibi teker teker kayboluyoruz. Daha güzel bir yere mi gidiyoruz bilmiyorum ama azalıyoruz. Yerine birileri geliyor ama kimse kimsenin yerini tutamaz. Sadece sinemanın değil, tüm Türkiye'nin başı sağ olsun. Ayşen Gruda başkaydı. Bir sürü kabiliyetli insan vardır. Kimse kimsenin yerini tutamaz. İş aşkı da , sinema disiplini de bir aradaydı. Komple bir sanatçıydı.

ATİLLA DORSAY

ATİLLA DORSAY

Çok büyük bir kayıp. Öyle bir dönem ki gerçekten komedinin kral olduğu bir dönem. Mesela Devekuşu Kabere Tiyatrosu'nda yıllarca bizi eğlendiren çok müthiş bir ekip. Aralarında Halit Akçatepe, Zeki Alasya, Metin Akpınar vardı. Kadın oyunculardan biri de Ayşen Gruda'ydı. Sonra Ertem Eğilmez; muhteşem adam... Arzu Film dönemi ayrı bir türdür. Onun kadrosunu oluştururken Ayşen Gruda'yı da aldı. Öyle filmler yaptılar ki kimi zaman dram kimi zaman komediye dönük filmlerde oynadılar. Domates Güzeli olarak da anılmıştı; komik bir lakaptı tabi... Güldürmeyi o kadar iyi bilen bir insandı ki özel hayatında da çok espriliydi. Hayata dönük, dört eliyle hayata sarılmış biriydi.Bu hastalığı atlatacağını ümit ediyorumdum ancak başaramadı. Allah rahmet eylesin.

ZİHNİ GÖKTAY

ZİHNİ GÖKTAY

Çok üzgünüm. Maalesef kendisiyle 1964 yılında profesyonel olmuştuk. Çok sayıda dizide beraber oynadık. Şu anda televizyonlardan öğrendim. Çok üzgünüm söyleyecek bir şey bulamıyorum. Çok renkli bir karakterdi. Yeri doldurulamayacak sanatçılardan biriydi. Bütün sevenlerine baş sağlığı diliyorum. Başımız sağ olsun, söylenecek bir şey yok. Çok üzgünüm.

MELEK BAYKAL

MELEK BAYKAL

Şimdi üzüntüm ikiye katlandı torunu Emre'yi dinleyince... Ben de cuma günü maalesef sabah erken saatte turneye çıkıyorum. Ama sevgili Ayşen abla beni anlar. Onun için vazife her şeyden önce gelirdi. Maalesef onu uğurlayamayacağım ama dualarımı yollayacağım. Çok onurluydu, dimdik bir kadındı. Bir Cumhuriyet kadınıydı; bunlara çok ihtiyacımız var.

RASİM ÖZTEKİN

RASİM ÖZTEKİN

Kadın komedyen çok zor çıkar işte onlardan birini kaybettik. Onunla çok sahne paylaştık. Ayşen ile sahne paylaştığın zaman yapacağın işe 1-0 önde başlarsın. Moral olarak yükseltir. Böyle anları çok yaşadık. Bir yılbaşı günüydü. Gece kulübünden başka bir yere şov yapmaya gidiyorduk. Tam gece 00.00'da Boğaz Köprüsü'nden geçiyorduk. "Rasim ne şanssız adamsın, yeni yıla benimle girdin" dedi. Allah gani gani rahmet eylesin. Ayşen işini çok severek yaptığı için her oynadığı rolü severek oynamıştır diye düşünüyorum.

ALİ POYRAZOĞLU

ALİ POYRAZOĞLU

Tiyatro seyircinin başı sağ olsun. Bilhassa torunun da başı sağ olsun. Hiçbir şey söylemek istemiyor insan bu durumlarda. Sessiz sedasız bir kadıncağızdı. Büyük bir oyuncuydu. Benim sahneye ilk beraber çıktığım oyuncuydu. O ve ablasıyla birlikte bir amatör tiyatroda oynamıştık. Domates güzeli olarak büyük şöhrete sahip oldu. Kendini mesleğine adamış, dengeli aklı başında ve de Atatürkçü, laik sağlam bir aydındı. Hepimizin başı sağ olsun.

HÜLYA AVŞAR

HÜLYA AVŞAR

Herkesin başı sağ olsun, bütün sanatçıların, sinemanın herkesin başı sağ olsun. Hepimiz için ayrı bir renk.. Yeri dolamayacak bir sanatçı. Ben kendisini hiç tanıma fırsatı bulamadım. Ama kendisiyle hep bir şeyler yapmak istedim. Bu benim için bir yaradır. Allah herkese onun gibi sevilmeyi nasip etsin. Her an çalıştı, son gününe kadar çalıştı. Bu çok önemli bir gurur sanatçı için. Mekanı cennet olsun.

ACUN ILICALI

ACUN ILICALI

Yeşilçam'ın efsane ismi, büyük sanatçı, güzel insan... Kalbimizde yaşayacaksın. Mekanın cennet olsun.

Sıradaki haber yükleniyor...