Unutulmaya yüz tutmuş meyve türleri yeniden üretilecek

Unutulmaya yüz tutmuş meyve türleri yeniden üretilecek

Trabzon'da unutulmaya yüz tutan Yomra elması, Laz elması, kış armudu, kokulu üzüm, Kiraz armudu, Orak armudu, Bayrak armudu ve Değirmen armudu gerçekleştirilen bir proje ile hem tanıtılacak hem de üretilecek.  Proje kapsamında 2017 yılı içinde 8 bin meyve fidanının üretilmesi planlanıyor

01 Mart 2017, Çarşamba 18:39 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Trabzon’da unutulmaya yüz tutmuş bazı meyve çeşitlerinin yeniden üretilmesi için Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ile İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cahit Gülbay arasında bir işbirliği protokolü imzalandı. 

İmza töreninde konuşan ve unutulmaya yüz tutmuş meyve çeşitlerinin üretilmesi için yapılacak çalışmaları sıralayan İl Müdürü Gülbay, il genelinde unutulmaya yüz tutan meyve türlerinden olan ağaçları tespit ettiklerini ve bu ağaçlardan fidan alarak üretimi sağlayacaklarını söyledi.


'CİDDİ BİR TALEP OLACAĞINI ÖNGÖRÜYORUZ'


Gülbay, “18 ilçemizin çok farklı bölgelerinde tespit etmiş olduğumuz meyve çeşitlerimizden gerek çelik alma yöntemiyle gerekse tohumla ve aşılama yöntemiyle bu çeşitleri alacağız. İnşallah önümüzdeki süreçte bunları köklendirdikten sonra fidan uygun hale geldiğinde inşallah vatandaşlarımıza dağıtacağız. Bizlerden her zaman diğer bölgelerde yetişen meyvelerin fidanları değil de, bu bölgeye has meyvelerin fidanları talep edilir. Bu nedenle üreteceğimiz fidanlara ciddi bir talep olacağını öngörüyoruz.


'TİCARİ OLAN BİRKAÇ ÇEŞİDİ ÖN PLANA ÇIKARMAYI DÜŞÜNÜYORUZ'


Bu işleri profesyonel yapan fidancıların bu işi örnek alarak daha yüklü miktarda üretim yapacağını tahmin ediyoruz. Bölgemizde Bakanlığımızın Tarımsal Araştırma Enstitüsü var. Bu enstitüde görev yapan uzmanlarımızı da projeye dahil edeceğiz. İleri ki aşamalarda ticari değeri olan birkaç çeşidi de ön plana çıkarmayı düşünüyoruz. Örnekleri aldığımız ağaçların koordinatlarına kadar her türlü bilgilerini kayıt altında tutacağız. Meyve dönemlerinde de takibini yapacağız ve bu çalışmayı devam ettireceğiz. Bu çalışmada görev alan tüm arkadaşlarımıza ve Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Meltem Demir: Amacımız tüm dünyaya yayılmak