Ürtiker bahar aylarında artıyor | Ürtiker nasıl geçer?

Halk arasında kurdeşen diye bilinen ürtikere bahar aylarında daha fazla rastlanıyor. Kaşıntılı kızarıklık ve kabarıklıklarla kendini gösteren, kısa sürede ortaya çıkıp kaybolabilen bir deri hastalığı olduğunu belirten dermatologlar, hastalığın iyi bir hasta-hekim ilişkisiyle tedavi edilebileceğinin altını çiziyor

28 Nisan 2017, Cuma 09:39
A A
Ürtiker bahar aylarında artıyor | Ürtiker nasıl geçer?
Ürtikerin bazen 'anjioödem' denilen göz kapakları ve dudaklardaki şişliklerle de beraber görülebileceğini belirten dermatologlar, ürtiker (kurdeşen) konusunda halkı özellikle bahar aylarında dikkatli olması konusunda uyarıyor.

Türk Dermatoloji Derneği Allerjik Hastalıklar Çalışma Grubu Başkanı ve Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oktay Taşkapan; ürtikerin, hastaların sosyal yaşamlarını, psikolojik durumlarını ileri derecede etkileyen ve yaşam kalitelerini düşüren önemli bir hastalık olduğunu belirterek şunları söyledi:


KADINLARDA DAHA FAZLA GÖRÜLÜYOR


"Ürtiker, altı haftadan kısa sürerse 'akut ürtiker', altı hafta ya da daha uzun sürerse 'kronik ürtiker' olarak adlandırılır. 'Akut ürtiker' daha sık ve her yaş grubunda görülebilir. 'Kronik ürtiker' ise insanların yaklaşık yüzde 1’ini etkiler. En sık 20-40 yaşlarında (yani yaşamın en aktif dönemlerinde) ve kadınlarda erkeklere oranla iki kat daha sık görülmektedir.


ÜRTİKERE NE SEBEP OLUR?


Akut ürtikere; hastanın kullandığı bazı ilaçlar (ağrı kesiciler, kas gevşeticiler ve penisilin grubu antibiyotikler) geçirilmekte olan viral enfeksiyonlar neden olabilir. Kronik ürtikerde ise neden bulmak daha zordur. Hastaların yarısında neden tam bulunamaz.


GIDALARIN GÜNAHI NE?


Bazen besinler akut ürtikere neden olabilmektedir. Bazı durumlarda ise bahar başlangıcında (mart ve nisan aylarında) huş ağacı polenlerine duyarlanmış alerjik nezle ya da astımı olan hastalarda; elma, armut, şeftali, kivi gibi meyvelerin, ya da havuç, kereviz, domates, patates gibi sebzelerin yenilmesine bağlı olarak (besinlerle ağaç polenlerinin yapısal benzerliğinden kaynaklanan) ürtiker tablolarıyla karşılaşılabilir.


CİDDİ BİR HASTALIĞIN HABERCİSİ OLABİLİR


Kronik ürtikerden enfeksiyonlar, fiziksel etmenler (sıcak, soğuk, basınç vb.) bazen besin katkı maddeleri ve vücutta yangı oluşturan çeşitli hastalıklar sorumlu olabilir.

Ender de olsa “kronik ürtiker”, var olan ya da gelişebilecek ciddi bir hastalığın (hepatit, romatizmal hastalıklar, bağ dokusu hastalıkları vb.) ilk belirtisi olabilir. Tüm bu nedenlerle ürtiker hastalarının çok iyi muayene edilmesi, iyi bir hekim-hasta ilişkisi, uygun tedavi yaklaşımları ve düzenli izlem büyük önem taşır.


ÜRTİKER NASIL TEDAVİ EDİLİR?


Ürtiker tedavi edilebilir bir hastalıktır. Tedavi ve hasta takibi dermatologlarca yapılmalıdır. Özellikle “akut ürtiker”li olguların çoğu antihistamin dediğimiz haplarla ve kısa süreli kortizon kullanımıyla birkaç gün içinde geriler. Yaygın döküntü ve şişliklerin gözlendiği ağır olgularda ilaçlar (acil serviste ya da dermatoloji kliniklerinde) enjeksiyon yoluyla uygulanır ve hasta bir süre gözlem altında tutulur.


ÜRTİKERİ OLANLAR BUNLARI YAPMASIN


- Fiziksel ve psikolojik zorlanmalar (aşırı yorgunluk, egzersiz, stres vb.) ürtikeri tetiklemektedir.

- Bu hastalar sıcak ortamlardan, alkollü içeceklerden, özellikle ağrı kesici, ateş düşürücü, kas gevşetici ilaçlardan ve diğer bitkisel kökenli tedavilerden kaçınmalıdırlar.

- İlaçlar içerisinde özellikle ağrı kesiciler (parasetamol grubu hariç) aspirin, penisilin grubu antibiyotikler ürtikere en çok neden olan ilaçlar olduğundan kullanılmamaları önerilir.
Sıradaki haber yükleniyor...