Uruguay 1 dolara marihuana satacak

Uruguay Hükümeti, uyuşturucu çetelerini baltalamak ve uyuşturucu kullanımını kontrol altına almak için gramı 1 dolardan marihuana satacak

23 Ekim 2013, Çarşamba 10:12
A A

Uruguay alt meclisinde devletin marihuana üretip satmasına izin veren yasa tasarısı onandı. Yıl sonunda Senato’da yapılacak oylama sonrası Uruguay dünyanın ilk lisanslı marihuana üretimi ve satışı yapan ülke olacak.

Yasanın ilk ayağının meclisten geçmesi, fiyat tartışmalarını da beraberinde getirdi. Ulusal İlaç Birliği Genel Sekreteri Julio Calzada, marihuananın gramının tıpkı illegal satış fiyatı gibi 1 dolar civarında olacağını tahmin ediyor.

Hükümet yetkilileri ise bir rakam zikretmekten şimdilik kaçınıyor. Hükümetin yasal marihuanadan alacağı vergi belli henüz değil. Ancak ürünün gramının 1 dolardan satılırsa sigara satışlarını etkileyeceği düşünülüyor.

2014'TE SATIŞ BAŞLAYACAK

Uruguay’da tütün mamüllerine maliyetinin iki katı vergi uygulanıyor. Hükümet aynı vergi oranını marihuanaya yansıtırsa, karaborsa satışların daha da artacağı, yasanın boşuna çıkartılmış olacağı öne sürüldü.

Ülkede yasal marihuana satışının 2014’ün ikinci yarısında başlayacağı tahmin ediliyor.

 Canan KAYA/BUENOS AIRES, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.