Urumçi'de pazar yerine saldırı: En az 31 ölü

Urumçi'de pazar yerine saldırı: En az 31 ölü

Çin'in batısında Şincan Uygur Özerk Bölgesi başkenti Urumçi'de saldırganlar bir pazar yerinde müşterilerin üzerine sürdükleri araçlarla bombalı saldırı düzenledi. Olayda en az 31 kişi öldü, 94 kişi yaralandı

22 Mayıs 2014, Perşembe 10:50 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çin'in Şincan Uygur Özerk Bölgesi hükümetinin yayın organı ’tianshan.net’, başkent Urumçi’deki bir pazar yerine yerel saatle 07.50’de (TSI 02.50) düzenlenen bombalı saldırıda en az 31 kişinin öldüğünü, 94 kişinin yaralandığını duyurdu.

'TERÖR SALDIRISI'


Çin devlet televizyonu CCTV, saldırının Halk Parkı’nın yanında kurulan sokak pazarında gerçekleştiğini belirtti. Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı tarafından yayımlanan bildiride ise, 'ağır can kaybına yol açan şiddet olayının terör saldırısı’ olduğu kaydedildi. Hong Kong merkezli Phoenix TV, görgü tanıklarının ifadelerine dayanarak, pazar yerine hızla giren iki arazi aracından kalabalığın üzerine patlayıcı maddeler atıldığını, araçlardan birinin daha sonra infilak ettiğini bildirdi.

SALDIRILAR SIKLAŞTI

Uygur bölgesinde son dönemde sıklaşan şiddet eylemleri dolayısıyla geçtiğimiz yıldan bu yana 100’den fazla kişi öldü. Radikal örgütlerin internet faaliyetlerini izleyen The Site Monitor’e göre, Urumçi’deki tren istasyonunda 30 Nisan’da üç kişinin ölümüyle sonuçlanan bombalı intihar saldırısı, Pakistan merkezli Türkistan İslami Partisi (TIP) adlı örgüt tarafından 14 Mayıs’ta yayımlanan bir video kaydı aracılığıyla üstlenildi.

39 UYGURA DÜN MAHKUMİYET ÇIKTI

Resmi haber ajansı Xinhua, dün, 39 kişiye terör faaliyetlerine karışmak, etnik ayrımcılığı kışkırtmak ve yasa dışı ateşli silah üretmek gibi çeşitli suçlardan 15 yıla kadar hapis cezası verildiğini bildirmişti. Ceza alanlara ilişkin olarak medyada yer alan isim listesine göre, mahkum edilenlerin hepsinin Uygur olduğu sanılıyor.

Sadi KAYMAZ/PEKİN, (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Irak'ta onlarca ton balık telef oldu