USB virüslerine karşı radikal çözüm

Son yıllarda bilgisayar kullanıcılarının kabusu haline gelen bir sorun Microsoft tarafından kökten çözüldü. Ancak bu çözüm USB'lerin otomatik çalıştırma sorununu da bozuyor.

14 Şubat 2011, Pazartesi 11:37
A A

USB belleklerden buluşan malware ve zararlı yazılımların büyük artış göstermesi bilgisayar sektöründeki herkesin başını ağrıtmaya başladı. Kullanıcılar kadar, yazılım firmaları da bu saldırılardan şikayetçi.

Microsoft sorunu çözmek için çok radikal bir harekette bulundu. 8 Şubat'ta çıkan KB971029 adlı yamayla birlikte yazılım firması USB virüslerine kökten çözüm sundu.

Yama Ne İşe Yarıyor?

Firmanın yeni yamasıyla birlkite artık Windows 7 ve Server R2 dışındaki sürümlerde USB otomatik çalış menüsü gözükmeyecek. İçinde gizli exe olan dosyaların otomatik olarak çalışmasını engelleyen bu ilginç yöntem birçok kullanıcının vakit kaybetmesine neden olacak.

Yüksek korunaklı USB'ler ise bu değişiklikten etkilenmeyecek.

Daha fazlası için ShiftDelete.Net sitesini ziyaret edebilirsiniz.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.