Usta oyuncu Ayşen Gruda son yolculuğuna uğurlandı

Çarşamba günü vefat eden Türkiye'nin 'iki gözünün çiçeği' Ayşen Gruda, Zincirlikuyu Camii'nde düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı. Ayşen Gruda POSTA'ya verdiği son röportajında ''Bu halk beni nasıl gömeceğini bilir'' demişti. Cenazeye büyük katılım gösteren Türk halkı 'Ayşen abla'sını kalbine gömdü...

25 Ocak 2019, Cuma 12:19 Son Güncelleme:
A A

23 Ocak'ta pankreas kanseri nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Ayşen Gruda, bugün son yolculuğuna uğurlandı.

'Hababam Sınıfı', 'Gülen Gözler', 'Aile Şerefi', 'Çöpçüler Kralı', 'Tosun Paşa' gibi sayısız filmde rol alan Ayşen Gruda için Zincirlikuyu Camii'nde cenaze töreni düzenlendi.

Duygu dolu anların yaşandığı törende, sevenleri Gruda'nın tabutunun üzerine kırmızı karanfil bıraktı.

Cenaze törenine; Gruda'nın kızı Elvan Gruda, torunu Emre Gruda, eski eşi Yılmaz Gruda, TBMM Başkanı ve AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İlyas Salman, Müjdat Gezen, Erol Evgin, Ali Sunal, Nevra Serezli, Aydemir Akbaş, Volkan Severcan, Betül Demir, Nuri Alço, Selda Alkor, Işıl Yücesoy ve çok sayıda seveni katıldı.

İlyas Salman Ayşen Gruda'nın tabutu başında uzun süre gözyaşı döktü.

İlyas Salman ''1977’de Yedi Kocalı Hürmüz'ü oynarken Ankara'da bir otelde iki ay Adile Abla, Ayşen Gruda ve ben süit odada kaldık. Yani yıllarca aynı hayatı paylaştık. Hayatı paylaştığın insanlara zerre kadar saygı duymuyorsan ki günümüz toplumu gerçekten saygı duymuyor. Ölü seviciyiz. Öldükten sonra anlıyoruz kıymetini. Ben bu durumu lanetliyorum. Şimdi Ertem Eğilmez ekolünden gelen kaç tane oyuncu kaldı? Bir Şener Şen bir de İlyas Salman kaldı. Ben kendime acımıyorum. Şu anda gribal bir enfeksiyon yaşıyorum ama bütün bunlara rağmen benim görevimdir buraya gelmek, ateşler içerisindeyim. Ama bu görevi genel olarak ne kadar yerine getirdik bu tartışılır. Yeri geldi kara çaldık yeri geldi eleştirdik. Hâlbuki insanı önce insan olarak değerlendirmektir. Bir insan hele bir aktörse onun değerini iki kat bilmek lazım.'' ifadelerini kullandı.

Cenaze namazının ardından Ayşen Gruda'nın Türk bayrağına sarılı naaşı omuzlara alındı ve sevenleri tarafından uzun süre alkışlandı. Gruda'nın cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.

TBMM Başkanı ve AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Binali Yıldırım ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da cenazeye katıldı.

'BÜYÜK KAYIP'

'BÜYÜK KAYIP'

Namaz öncesi gazetecilere açıklamada bulunan Binali Yıldırım şöyle konuştu: "Tiyatro ve sinema sanatçısı, hepimizin 'Domates Güzeli' diye filmleriyle aklımızda yer etmiş tiyatro ve kültür-sanat dünyamıza büyük eserler kazandırmış bir sanatçı hakkın rahmetine kavuştu. Ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. Sanat camiamıza başsağlığı diliyorum. Böyle insanlar kolay yetişmiyor, dolayısıyla ülkemiz ve sanat camiamız için büyük bir kayıptır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Son görevimizi yapmak için buradayız. İnsanlar doğar, büyür, yaşar ve nihayet dünyasını değiştirir. Bu hayatın vazgeçilmez bir kaidesidir. Her canlı ölümü tadacaktır diye bizim inancımıza göre ayet vardır. Dolayısıyla Allah o günümüzde yardımcımız olsun." 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise "Maalesef çok eski değerlerimizi, sinemayı bize sevdiren en büyük değerlerimizi yavaş yavaş kaybediyoruz. Sanat camiası için toplum için o zamanın gençleri için yani bizler için çok büyük kayıp. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Yapacak bir şey yok, Allah herkese sıralı ölüm nasip etsin. Bizim görevimiz onları anlarıyla yad etmek ve yaşatmak. Önemli olan yeni sanatçıların yetişmesi için gerekli ortamı yaratmak, bunu devam ettirmek, sürekli hale getirmek. Onla ilgili gerekli düzenlemeleri, yasaları yaptık, Meclis'ten geçirdik. İnşallah yeni sanatçılara vesile olması için elimizden gerekeni yapacağız. Yapacak bir şey yok, Ayşen Gruda’yı kaybettik, geride kalanlara Allah uzun ömür versin." dedi.

Cenaze törenine Ayşen Gruda'nın eski eşi Yılmaz Gruda da katıldı. Usta oyuncu duygularını şu sözlerle anlattı:


''Büyük bir değeri kaybettik. Büyük oyuncularla oynadı, o büyük oyuncuların hiçbiri burada yok. Burada olmaları lazımdı, gerekliydi ama yoklar. Ben kendi adıma ve onlar adına doğrusu utanıyorum. Kalkıp gelmeliydiniz, onu gazetelerde uğurlamak yerine; onun tabutun başına gelip 'Güle güle kızım, güle güle Ayşen' demelilerdi. Ben onlara çok çok kırgınım… Bunu bütün sanatçılar yapmalı. Sahnede oynayan birisi sanatçılar tarafından uğurlanmalı. Ayşen büyük bir yetenekti, o yetenekle zirveye çıktı. Onu halk uğurluyor, çünkü onların sanatçısıydı.

Gözümün önünde binlerce resim var. Türk halkı onu bağrına bastı ve zirveye oturttu. Şimdi o zirveden yolcu. Toprağı bol olsun, ışık içinde yatsın. Yeneceğine inandık, zorlandı. Her şey bir yere kadardı. Tanrı'nın istediği oluyor. En güzel şekilde yanına aldı. Soyadımı taşımasından memnundum. O adla yürüdü çünkü... Çok ilkler yaptık onunla. Kabul etmek lazım ki çok sevdiğim kızımın annesi, güzel Yiğit'in anneannesiydi. Madem ki benim soyadımla ad yaptı, onunla da yürüyebilir. Halk onu öyle uğurladı..."

'BEN ONUN BEBEĞİYDİM'

'BEN ONUN BEBEĞİYDİM'

Elvan Gruda annesini anlatırken konuşmakta güçlük çekti:

"Söyleyecek çok söz var ama takatim yok. Onu herkes seviyor, övüyor, kucaklıyor... Ben de aynı duyguları paylaşıyorum ama bir farkla. Ben onun bebeğiyim. Bütün Türkiye'nin ve sevenlerinin başı sağ olsun. Bu süreçte bizimle beraber olan acımızı paylaşan herkese çok teşekkür ediyorum.

Ayşen Gruda'nın değerinin hepimiz farkındayız. Onun sanatçılığı, zekâsı, dürüstlüğü, insana olan saygısı, sanatındaki o başarısı inanılmaz... Burada bir sürü genç öğrencisi var. O insanlara o kadar çok şey kattı ki... Alkış almaları için yollarını açtı. Ona çok teşekkür ediyoruz. Saygı ve sevgiyle sonsuzluğa uğurluyoruz."

'BU ÜLKENİN HER AİLESİNDEN BİR İNSANDI'

'BU ÜLKENİN HER AİLESİNDEN BİR İNSANDI'

Ayşen Gruda'nın torunu Emre Gruda, "Anneannem bu ülkenin her ailesinden bir insandı. Her kesimin sevgisini ve toplum empatiyi istedi. Türk halkına karşı hissettiği sevgiden dolayı her kesimle kucaklaşmak istedi" ifadelerini kullandı.

Ayşen Gruda'nın ablası Ayten Erman cenazeye tekerlekli sandalye ile katıldı.

Müjdat Gezen ''En son benim tiyatromda beraber oyun oynuyorduk. Benim için çok değerli kıymetli bir insan. Ne diyeceğimi bilemiyorum.'' ifadelerini kullandı.


Erol Evgin ''Ayşen'ciğim benim üç yıl müzikallerde oynadığım neredeyse bin gece kulis ve sahne paylaştığım seksenli yıllarda çok değerli çok büyük sanatçı dostumdu. Hastalığını takip ediyorduk. Büyük bir kayıp. 90'lı 100'lü yaşlardan bahsedildiği günümüzde genç yaşta kaybettik diyeceğim. 70'li yaşlar neredeyse orta yaş kabul ediliyor. Ben müzikal oynarken Ayşen ve Adile Abla'ya danışırdım. Ayşen bana çok güzel bilgiler anlatırdı. Tiyatro konuşma sanatı olduğu kadar dinleme sanatı da derdi. Hakikaten onun kadar güzel dinleyen büyük bir usta sanatçı bir daha gelmez. Yokluğunu doldurmaz zor. Nurlar içinde yatsın.'' dedi.

AYDEMİR AKBAŞ

AYDEMİR AKBAŞ

NEVRA SEREZLİ

NEVRA SEREZLİ

SELDA ALKOR-IŞIL YÜCESOY

SELDA ALKOR-IŞIL YÜCESOY

AYŞEN GRUDA'NIN KÜÇÜK KADEŞİ AYBEN ERMAN

AYŞEN GRUDA'NIN KÜÇÜK KADEŞİ AYBEN ERMAN

DEMET AKBAĞ

DEMET AKBAĞ

AYTEN ERMAN

AYTEN ERMAN

AHMET ARIMAN

AHMET ARIMAN

DEMET EVGAR

DEMET EVGAR

BETÜL DEMİR

BETÜL DEMİR

CHP GENEL SEKRETETİ AKİF HAMZAÇEBİ

CHP GENEL SEKRETETİ AKİF HAMZAÇEBİ

CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ SEZGİN TANRIKULU

CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ SEZGİN TANRIKULU

ÖMÜR GEDİK

ÖMÜR GEDİK

VOLKAN SEVERCAN

VOLKAN SEVERCAN

ALİ SUNAL

ALİ SUNAL

TUNA ARMAN

TUNA ARMAN

ÖZDEN ÖZGÜRDAL

ÖZDEN ÖZGÜRDAL

Ayten Erman kardeşinin tabutunun başında...

Sıradaki haber yükleniyor...