Utah Sağlık Üniversitesi açıkladı: Virüs cinsel yolla bulaşmıyor

Utah Üniversitesi Sağlık bilimcilerine göre COVID-19'un cinsel yolla bulaşması mümkün değil. Ancak virüs yumurtalıklarda bulunursa, erkeklerde uzun süreli hasara neden olabiliyor.

28 Nisan 2020, Salı 16:26 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Utah Sağlık Üniversitesi ve Columbia Üniversitesi'nin ortak çalışma sonuçlarına göre, tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüs cinsel yolla bulaşmıyor. Araştırmacılar, erkeklerin spermlerinde veya testislerinde COVID-19'a neden olan virüs hakkında hiçbir kanıt bulamadılar.Araştırmanın yazarı James M. Hotaling "Bu küçük, ön çalışmada COVID-19'a neden olan virüsün testislerde veya spermde görünmemesi önemli bir bulgu olabilir" diyor. Amerikan Üreme Tıbbı Derneği aracılığıyla yayınlanan araştırmaya gönüllü olarak katılan 34 erkeğin sprem örnekleri analiz edildi. Ve buna göre, hiçbir sperm örneğinde SARS-CoV-2 ve COVID-19'a neden olan virüsün izine rastlanmadı."İnsanların iyi habere ihtiyacı var" diyen diğer profesör Dr. James M. Hotaling, "Virüs iki reseptörün hücrelere girmesini gerektirir ve şunu söyleyebilirim ki yaptığımız çalışmada bu virüsün varlığından söz edemeyiz" dedi.

"Uzun süreli hasara neden olabilir"

"Uzun süreli hasara neden olabilir"

Başka bir araştırmacı Jingtao Guo "Virüs spermde değilse cinsel yolla bulaşamaz. Ancak testislerde ise, spermde ve sperm üretiminde uzun süreli hasara neden olabilir" dedi.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (15 Ocak 2021)