Uygulama ve oyunların çocuklar için eğitici olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Tüm dünya corona virüs nedeniyle evde kalıyor. Bunların başında okulların zorunlu ara verilmesi nedeniyle evde kalan çocuklar ve ebeveynler geliyor. Aileler bu süreci etkili ve verimli kullanmak isterken çocukları oyalamanın yollarını da arıyor. Bu süreçte çocuklar da internetten uzak kalamıyor. Uzmanlar internette yer alan içerik, oyun ve uygulamalar konusunda bilgi sahibi olunması konusunda aileleri uyarıyor. İşte çocuklarının ekran zamanlarıyla ilgili akıllı kararlar almak isteyen ebeveynlere önemli tavsiyeler...

22 Mart 2020, Pazar 15:28 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Ebeveynler yoğun mücadele veriyor

Ebeveynler yoğun mücadele veriyor

Virüsten etkilenmemek için sosyal mesafe kuralına uyum gösteren çoğu kişi evde vakit geçiriyor. Corona virüs ile mücadelede ilk olarak okulların zorunlu ara vermesiyle birlikte de ebeveynler de çocukları ile evde kalmaya devam ediyor.

Corona virüs ile mücadelede sosyal mesafe önlemleri nedeniyle bazı ebeveynler evden çalışıyor. Bu sosyal izolasyon sürecinde ebeveynler, evde çocuklar için doğal bir öğrenme alanı oluşturma, ailenin günlük ihtiyaçlarını karşılama, kaygı ile mücadele ve corona virüs önemlerinin evde uygulanması gibi konularda yoğun mücadele veriyor.

Bu süreçte katı kurallar geçerliliğini yitiriyor

Bu süreçte katı kurallar geçerliliğini yitiriyor

Tüm bu karmaşık süreçte ailelerin çocuklarına ekran zamanları konusunda uyguladıkları katı kurallar geçerliliğini yitiriyor. Evde kalma süresinde çocukların izlediği videoları, çizgi filmleri, oyunlarını ve uygulamalarını incelemenin bazı yolları var.

Çocuklar tabletler ve bilgisayarlar yoluyla ‘eğitici’ olduğunu iddia eden sonsuz sayıda oyun, uygulama ve çocuk videolarına erişebiliyor.

Ebeveynlerin bir içeriğin eğitici ve faydalı olup olmadığını anlamaları için dikkat etmesi gerekenler ise şöyle: 

İçeriğin çocuklarda beceri oluşturup oluşturmadığını kendinize sorun

İçeriğin çocuklarda beceri oluşturup oluşturmadığını kendinize sorun

 • Eğitsel uygulamalar ve oyunlar söz konusu olduğunda etkileşim önemli. Çocuklara seçenek sunan ve beceri geliştirmeye odaklanan içerikleri arayın. Çocuklar keşfetme, deneme, düşünme ve yaratma konusunda özgür olmalı. Öğrenme ve eğlence iç içe olmalı. Çocuklar çok çabuk sıkılır.
 • Uygulamalar oyunlarda çocuklara öğrendikleri konusunda geri bildirim vermeli. Aynı durum videoların gerçek eğitim değerine sahip olup olmadığını belirlemek için de geçerli. Kaliteli çocuk televizyonları ve videoları çocukları deneyim dahil eder ve eleştirel düşünmelerini sağlayarak kendilerini ifade edebilmelerine olanak sağlar. 

Yaratıcıya bakın

Yaratıcıya bakın

 • Geliştirilen web sitelere bakmayı ve arka planlarını öğrenmeye çalışın. Ebeveynler bazı uygulamaları veya oyunları indirmeden önce araştırma yapmalı. Bunun için mutlaka kendinize şu soruları sorun:
 1. Oyunu kim yaptı?
 2. Oyunu veya içeriği yapan firmanın ekibinde pedagog veya öğrenme uzmanları var mı?
 3. Öğrenme ve pedagojik yaklaşımları hakkında konuşuyorlar mı?
 4. Herhangi bir araştırma yürütüyorlar mı? 

Uzmanlardan tavsiye alın

Uzmanlardan tavsiye alın

 • Telefonunuzdan, tabletinizden ya da bilgisayarınızdan uygulama mağazalarına sadece 'eğitici oyun' yazmak yeterli değil. Uygulama geliştiricileri bu kelimeleri arayacağınızı bildiğinden size aradığınız kelimeyle eşleşebilecek şekilde oyun tanıtımlarını yazar. Bu konuda karar vermek zor olsa da karar vermenize yardımcı olacak birine danışın. İnternette oyunla ilgili çıkan haberleri okuyun. 

Gizlilik ve güvenliği düşünün

Gizlilik ve güvenliği düşünün

 • Çocuğunuz için bir uygulama veya oyun seçerken gizlilik ve güvenlik de önemli. Uzmanlar tarafından yapılan uyarılara mutlaka dinleyin veya okuyun. İnternette gizlilik ve güvenlik ile ilgili uyarıları içeren binlerce haber bulabilirsiniz. Bu haberleri mutlaka güvenilir ve bilindik haber sitelerinden okuyun.
 • Uygulama veya oyunların çocuklarınız hakkında aktif olarak bilgi toplayıp toplamayacağını görmeye çalışın.
 • Giriş bilgilerini istiyor mu? Giriş için nasıl bir yol istiyor? Konumu izliyor mu? Reklam içeriyor mu? gibi soruları mutlaka kendinize sorun. 

Oyunları ve uygulamaları önce kendiniz test edin

Oyunları ve uygulamaları önce kendiniz test edin

 • Ebeveynler anlaşılır şekilde meşgul olsa da bir oyun veya uygulama ile oynamak ve çocuklarınız için uygunluğunu görmek sadece birkaç dakikanızı alır. Bu genellikle yaş uygunluğunun belirlenmesine de yardımcı olabilir. Yaşa uygun değilse, eğitici de olmaz. 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çocuklar ve ebeveynler için kitap önerileri