Uyku apnesi nedir? Nasıl tedavi edilir?

Uyku apnesi hastalığından birçok kişi müzdarip... Hastalık önemli riskler barındırdığı için tedavi edilmesi ise şart... Konu hakkında bilgi sahibi olmayanlar ise "Uyku apnesi nedir? Nasıl tedavi edilir?" sorusuna yanıt arıyor. İşte hastalık hakkındaki bilgiler...

14 Şubat 2019, Perşembe 16:50 Son Güncelleme:
A A
Uyku apnesi nedir? Nasıl tedavi edilir?

Horlamak yaygın bir hastalık... Bunun nedenlerinde biri de uyku apnesi... Fakat bu pek bilinen bir şey değil... Uyku apnesinin birçok sağlık problemine yol açtığı ise yavaş yavaş akılda yer ediyor. Bu duruma yakalanan kişiler ise ilk olarak "Uyku apnesi nedir?" diye araştırırken tedavi yöntemleri hakkında da bilgi almak istiyor. İşte detaylar...

UYKU APNESİ NEDİR?

Uyku apnesi, uyku düzeninin bozulmasına sebep olan önemli bir hastalık. Uyku apnesi uykuda hava akımının en az 20 saniye süreyle normal değerinin 20'sine ve daha altına düşmesi ile tanımlanabilir. Uykudaki solunum duraklamaları sonucunda kandaki oksijen miktarı azalır ve karbondioksit miktarı artar.

Uyku apnesi sinir sistemindeki bir problem nedeniyle uyku apnesi veya solunum yollarındaki bir tıkanıklık nedeniyle uyku apnesi oluşabilir. Bazen de bu her iki durum birlikte olmaktadır uyku apnesi. 

Normalde biz uyurken, boğaz kasları bolca oksijen alabilelim diye solunum yolumuzu açık tutar. Kişide uyku apnesi olduğunda, boğaz kasları fazla rahatlar, dil ve bademcikler nefes borusuna göre çok genişler ve bu yüzden solunum yolu tehlikeli bir şekilde daralır. Veya fazla kilolu olmaktan dolayı yedek dokular solunum yolunu daraltarak kalınlaştırır. Uyku apnesi beyin, solunum yolunu açık tutan kaslarla iyi iletişim kuramadığında da olabilir. Sonuç: Hava alabilmek için başarısızca sarfedilen çabalardan dolayı oluşan titreşim. Yani; uyku apnesi olanların durumunu açıklayan horlama. Oksijen alımı çok az olduğunda beyniniz uykunuzda ölmenizi engellemek için sizi uyandırır. Şiddetli uyku apnesi olan kişiler için bu durum gecede yüzlerce kez yaşanabilir.

UYKU APNESİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Uyku apnesinin etkisini azaltabilmek için risk faktörleri arasında yer alan aşırı kilonun kontrol altına alınması gerekir. Ayrıca solunum yollarını olumsuz etkileyen sigara ve alkol tüketimi sonlandırılmalıdır.

Uyku testi ise hastalığın teşhisi ve tedavisinde önemli bir aşamadır. Test, bir gece boyunca beyin aktivitesinin ve solunumsal olayların kaydedilmesiyle yapılmaktadır. Uyku sırasında beyin dalgaları, göz hareketleri, ağız ve burundan hava akımı, horlama, kalp hızı, bacak hareketleri ve oksijen seviyeleri ölçülmektedir. Bu işlem sonucunda uyku apnesinin söz konusu olup olmadığı ve eğer varsa ne derece şiddetli olduğu ortaya çıkar. Tedavi de hastaya özel bir şekilde planlanmalıdır.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Gözlüğe veda ederken gözünüzden olmayın: Her mercek aynı değil!