Uyku hastalığınız mı var? Testi çözün, öğrenin!

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Uyku Bozuklukları Merkezi Sorumlusu Prof.Dr. Derya Karadeniz uyku bozukluklarıyla ilgili bilgiler veriyor anlatıyor. Bu basit testi çözerek siz de uyku hastalığına sahip olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz

17 Mayıs 2019, Cuma 15:37 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
1) SIK UYANMA

1) SIK UYANMA

Nedensiz bir şekilde sık uyanma, sabah çok erken saatte uyanıp bir daha uyuyamama, kötü kalitede uyku uykusuzluk hastalıklarının ve uykuda solunum bozukluklarının belirtisi olabilir.

2) UYKUYA DALAMAMA

2) UYKUYA DALAMAMA

Uykuya dalmanız 30 dakikayı aşıyorsa ‘uykuya dalmakta zorluk’ sorununuz var demektir. Bir uyku hastalığına işaret eder.

3) GECELERİ TUVALETE KALKMA

3) GECELERİ TUVALETE KALKMA

Gece en az 1 kez tuvalet ihtiyacıyla uyanma hayati önem arz eden bir uyku hastalığının habercisi olabilir. Sağlıklı bir birey, gece idrar torbası dolsa bile uyanmaz; sabah uyanır uyanmaz tuvalete gider. Normal şartlarda uykuda idrar torbası, kapasitesini aşacak düzeyde dolu değilse idrar yapma baskılanır. Birçok kişi gece tuvalete çıkmayı çok sıvı alma, prostat hastalığı, şeker hastalığı veya kullandığı ilaçlarla ilişkilendirse de özellikle uykuda solunum bozuklarının ana belirtisi olduğu ve tedavi sonrasında ortadan kalktığı biliniyor.

4) UYKUDA TERLEME

4) UYKUDA TERLEME

Uykuda terleme, uykuda fiziksel bir eforun harcandığının göstergesidir. Normal olarak uykuda vücut ısımız düşer. Terlemenin olması, vücut metabolizmasını artıran bazı hastalıklar veya egzersiz dışında normal değil. Terleme, uykuda solunum bozuklukları ve uykuda hareket bozukluklarının en önemli belirtisidir.

5) BİTKİN UYANMA

5) BİTKİN UYANMA

Sabah dinlenmemiş, yorgun uyanma, uykuyu bozan bir hastalığa işaret eder.

6) YORGUNLUK

6) YORGUNLUK

Gündüz yorgunluk veya hareketsiz kalındığında uyku ihtiyacı, uykunun hem kalitesinin hem de süresinin etkilendiğini gösterir.

7) DİKKAT BOZUKLUĞU

7) DİKKAT BOZUKLUĞU

Dikkat, hafıza, konsantrasyon ve öğrenmenin bozulması, bazı uyku evrelerini etkileyen hastalıkların varlığını gösterir.

8) KİLO ALMA

8) KİLO ALMA

Normal beslenmeye karşın giderek kilo alma, özellikle derin uykuyu azaltan uyku hastalıklarının belirtisidir.

9) CİNSEL SORUNLAR

9) CİNSEL SORUNLAR

Yaşın gerektirmediği düzeyde cinsel fonksiyonlarda bozulma, özellikle derin uykuyu azaltan uyku hastalıkların belirtisidir.

10) ÇABUK SİNİRLENME

10) ÇABUK SİNİRLENME

Sebepsiz mizaç bozuklukları, sinirlilik ve gerginlik, uykunun kalitesinin bozulması nedeniyle gelişen sürekli yorgunluk sonucu oluşur. Her türlü uyku hastalığının belirtisi olabilir.

 

ÖNEMLİ NOT!

ÖNEMLİ NOT!

Bu test tıbbi hüküm içermez. Uyku konusunda yaşadığınız herhangi bir sıkıntı var ise mutlaka uzman bir hekime danışın, kendi kendinize teşhis koymayın!

HAZIRLAYAN: Özgür Gökmen Çelenk

ozgur.celenk@posta.com.tr

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (28 Ocak 2020 )