Uzan hedef mi şaşırtıyor?

Kaçak Cem Uzan hakkında yakalama kararı var ama o Paris'in göbeğinde, sokağa çıkıyor, koşu yapıyor...

20 Ekim 2009, Salı 08:13
A A

Kaçak Cem Uzan hakkında difüzyon (yakalama kararı) çıkarıldı. Ancak o Paris’in göbeğinde, Trocadero Meydanı’ndaki 10 numaralı süper lüks rezidansta kalıyor, sokağa çıkıyor, koşu yapıyor... Babası ve kardeşi 6 yıldır kaçak yaşayan Cem Uzan’ın, firarının ilk günlerinde Paris’in göbeğinde görüntülenmesi ise şaşkınlık yarattı... 

Manşetinden "Hedef mi şaşırtıyor?" başlığını kullanan Milliyet gazetesinin konuyla ilgili haberi şöyle:

SABAH gazetesi gerçekten büyük bir gazetecilik başarısı göstererek Cem Uzan’ı Paris’te sabah koşusu yaparken görüntüledi. Milliyet dahil tüm medya dünkü Sabah’ın birinci sayfasını kıskançlıkla okudu. Cem Uzan’ı yakından tanıyanlar ise şaşkın. İstanbul’da bile aylarca basından uzak yaşamayı başaran, korumasız sokağa çıkmayan Uzan’ın Paris’in merkezinde tek başına sabah koşusuna çıkmasına kimse anlam veremiyor.

PARİS'İN MERKEZİNDE KOŞU OLUR MU?

Uzan’ın “yerini kasıtlı olarak belli etmiş olabileceğine” dikkat çekenler, “Günlüğü 4 bin euro’dan rezidans kiralayacağına, daha düşük bir paraya Fransa’nın ücra bir yerinde şato veya bağevi kiralar, gözden uzak yaşayabilirdi” yorumunu yapıyor. Komplo teorisi kurmayanlar ise “Demek ki sığınma talebinin kabul edileceğinden emin. Yoksa yerini kolay kolay belli etmezdi, babası ve kardeşi gibi sırra kadem basardı” diyor.

Türkiye’nin tutuklanması için Interpol’e başvurduğu ve difüzyon (yakalama kararı) çıkararak her yerde arandığını açıkladığı Cem Uzan’ın, Paris’te kamuoyuna açıklanan adresinde güvenli bir şekilde yaşadığı görülüyor. 

Paris İstinaf Mahkemesi Başsavcılığı, Milliyet’in sorusu üzerine, genel olarak Fransa’ya yapılan bir iltica başvurusunun, iltica isteyen kişiye dokunulmazlık sağlamayacağını, uluslararası tutuklama müzekkeresinin ilticadan bağımsız incelendiğini belirtti. Başsavcılık buna karşılık, iltica başvurusunun da konuyu inceleyecek olan Adalet Bakanlığı’nın Kriminel İşler Dairesi tarafından değerlendirildiğini ekledi.

REZİDANSTA BU İSİMDE YOKMUŞ!
Paris’te Eyfel Kulesi’nin karşısındaki “Trocadero Meydanı” 10 numaralı binada bulunan ‘Residence La Reserve’de ailesiyle kaldığı bilinen Uzan, bu binanın önünde toplanan Türk basın mensuplarının bakışları arasında, yerel saatle 12.35’te binadan dışarı çıkarak Mercedes marka siyah renk ve siyah camlı “AC-124-AE” plakalı bir araca bindi. Uzan’ın gazetecilerle karşı karşıya gelmemeye itina gösterdiği fark edildi. 

Uzan’ın kaldığı La Reserve adlı lüks rezidansa telefon ettiğimizde Cem Uzan isminde bir kişinin rezidansın müşteri listesinde bulunmadığı söylendi.
Bina önünde ellerinde cep telefonları ve telsizler bulunan korumalar, Uzan’ın güvenlikli biçimde binadan ayrılabilmesi için uzun süre etrafı kolaçan etti.
Hatta bir ara rezidansın yan sokaklarından birine bir taksi yanaştı, ancak gazetecilerin yolun o tarafında da bulunduğunu fark edince uzaklaştı. Mercedes aracın ise binanın giriş kapısına üst üste birkaç kez yanaşıp uzaklaştıktan sonra Uzan’ın dışarı çıkması da dikkati çekti.

3 GECESİ 6 BİN 500 EURO


Cem Uzan’ın kaldığı Paris’in en lüks semtlerinden Trocadero’daki “La Reserve” adlı rezidans, 150-300 metrekare genişliğinde 10 daireden oluşan bir işletme. La Reserve daha önce Cenevre ve Ramatuelle (Fransa’nın güneyinde lüks tatil kasabası) merkezlerde iki işletme sahibiyken,  bu rezidansı da listesine dahil etti. Rezidansta 150 metrekarelik küçük dairelerin kirası 3 günlük 6 bin 500 euro (14 bin 137 lira, günlüğü 4 bin 700 lira), 300 metrekarelik büyük dairelerde 13 bin euro (28 bin 288 lira). Rezidansta daha uzun kalınırsa fiyat pazarlığı yapılabiliyor. 

ŞOFÖRÜ VE AŞÇISI VAR 
La Reserve hem Paris’in son derece lüks otelleriyle eşdeğer hizmet veriyor (çocuklar için 6 saat süreyle eğitimli bakıcı, aşçıbaşı, masaj, özel şoför, kapıcı vs...) hem de müşterilerinin, 1-4 yatak odalı geniş apartman dairelerinde kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlıyor.

Paris’in sembolü Eyfel Kulesi’ni gören La Reserve’in internet sitesinde, rezidanstaki lüks yaşam bütün yönleriyle tanıtılıyor.

Babası Kemal Uzan ve kardeşi Hakan Uzan da 6 yıl önce kaçtı
Cem Uzan’ın babası Kemal Uzan ve kardeşi Hakan Uzan da 2003’te İmar Bankası batığı dolayısıyla açılan davalarda tutuklanma ihtimalleri ortaya çıkınca kaçmıştı. Baba Kemal Uzan ve Hakan Uzan’ın Ürdün’de oldukları, Hakan Uzan’ın Hakan Uzan’ın, okul arkadaşı Ürdün Kralı Abdullah’ın korumasından yararlandığı iddia ediliyor.

DÖRT DAVASI VAR


Ürdün makamları Uzanlar’ın korundukları iddialarını reddediyor. Ancak Uzanlar adına hareket eden bazı kişilerin Ürdünlü çıkması bu ülkede oldukları kanaatlerini güçlendiriyor. Uzanlar’ın yatlarına, kendisine olan borçları gerekçesiyle el koymak isteyen Abdullah el Ayed  Ürdün vatandaşı. Telsim’e ortak olduğunu iddia ederek dava açan Saba Fakes de Ürdün asıllı Hollanda vatandaşı.

Fransa’ya kaçarak lüks rezidansa yerleşen Cem Uzan hakkında dört ayrı dava var. Beykoz’daki evinin havuzund yakalanan 3 milyon 596 bin kontör kartı nedeniyle açılan davada, 3 yıl 6 ay hapis cezası aldı. Dosya Yargıtay’da. İstanbul 8. Ağır Ceza’da ‘suç işlemek için örgüt kurmak’ suçundan yargılanıyor. 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak”tan, 4. Ağır Ceza’da ‘hileli iflas’tan, İstanbul 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde ise “Türk Parası’nın Kıymetini Koruma Kanunu’na muhalefet etmek” suçundan yargılanıyor.

Le Monde: Türk aristokrat İnterpol dosyalarında


Cem Uzan’ın Türkiye’den kaçarak Fransa’dan siyasi iltica talebinde bulunması Fransız basınına da yansıdı. Bu ülkenin  en önemli gazetelerinden Le Monde, Uzan’ın kaçışını sayfalarına taşıdı. Le Monde gazetesi, “Cem Uzan, Türk aristokrasisinden İnterpol dosyalarına” başlıklı haberinde “Cem Uzan’ın, Prens Charles ile sosyalleştiği günler çok uzak gibi geliyor. Parıldayan Türk patron bugün, İnterpol tarafından 17 Ekim Cumartesi günü çıkarılan tutuklama emrine göre bir kaçak” diye yazdı.

Le Monde, Cem Uzan’ın ekim başında ortadan kaybolduğunu, sonunda Fransa’dan siyasi iltica talebinde bulunduğunun ortaya çıktığını, Fransa’da kendisine 3 aylık geçici oturma izni verildiğini kaydetti. Uzan ailesinin zirvede olduğu dönemde Türkiye’de 220, yurt dışında da 40 kadar şirketi kontrol ettiğini kaydeden gazete, ailenin hızlı yükselişinin sonucunda Türkiye’nin en zengin dördüncü ailesi haline geldiğini, ancak 2001 yılında İmar Bankası’nın çöküşünün ardından ailenin serveti ve şirketlerinin çoğuna devletçe el konulduğunu belirtti. Fransız gazetesi, Nokia ve Motorola tarafından temsil ile ilgili olarak açılan davalara da dikkat çektiği haberde Cem Uzan’ın siyasi kariyerini ise, “başarısız” olarak niteledi.

Cem Uzan’ın, “Yatlarla, spor arabaları, bir 747 Boeing uçağı ve gayrımenkulleri ile çok lüks bir hayat yaşadığını”, New York’taki Donald Trump binasının son katını 38 milyon dolara satın aldığını da yazan gazete, “İngiliz kraliyet ailesinin yardım kuruluşlarına milyonlar bağışlarken Prens Charles ile dostluk bağları vardı” diye yazdı.

Gazete, “Bugün Cem, kendisi gibi birkaç milyar doları hortumladıklarından kuşkulanan babası Kemal ve abisi Hakan gibi kaçak” ifadesini kullandı. 

'HABER KAYNAĞIM ANKARA' 

Cem Uzan’ı Paris’te kaldığı rezidanstan sabah koşusuna çıkarken görüntüleyen Sabah muhabiri Abdurrahman Şimşek, Uzan’ı nasıl bulduğunu ve yaşadıklarını anlattı. Atv ana haber’e konuk olan Şimşek, Uzan’ın Fransa’da yaşadığı yerin adresini Ankara’daki haber kaynaklarından aldığını söyledi.
Şimşek, dört gün boyunca Cem Uzan’ın kaldığı rezidansın karşısındaki bir kafede oturduğunu belirterek burada bir Türk kadının Uzan hakkındaki telefon konuşmasına da tanıklık ettiğini ifade etti.  “Kadının Türkçe konuştuğunu duyunca konuştuklarını dinledim. Fransa’nın güneyindeki bir sahil kasabasında Uzan’ın yaşaması için 500 bin euro’ya ev satın almak için pazarlık yapıyordu. Paranın elden ödeneceğini söylüyordu” diyen Şimşek, bu konuşmayı da kameraya kaydettiğini ifade etti. Uzan’ın 10 kişi tarafından korunduğunu söyleyen Şimşek, korumalar arasında yabancıların da yer aldığını kaydetti.

(Milliyet)

5

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.