Uzay turizmine adım adım...

Uzay turizmine adım adım...

Uzaya insan taşımak için tasarlanan ‘SpaceX Crew Dragon’ (Uzay X mürettebat Ejderha) gösteri uçuşu yaptı.

02 Mart 2019, Cumartesi 22:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

ABD Uzay mekiğinin emekliye ayrılmasından sonra SpaceX's Crew Dragon kapsülü, uzaya fırlatıldıktan sonra ABD toprağına geri dönen uzaya insan taşıyan ilk uzay aracı oldu. 

İLK UZAY KAPSÜLÜ

Uzaya insan taşımak için tasarlanan ilk uzay kapsülü olan SpaceX's Crew Dragon cumartesi günü, gösteri için Florida Kenedy Uzay Merkezinden mahalli saatle saat 3’de havalandı. 

BOEING TARAFINDAN İMAL EDİLDİ

Mürettebat Ejderhası (Crew Dragon) NASA tarafından dünya yörüngesindeki uzay istasyonuna astronot göndermek için kullanılan, ticari olarak üretilen ilk uzay aracı olacak. Boeing tarafından imal edilen Starliner kapsülüne bağlanan Space X Crew Dragon, ABD’nin uzaya insan göndermek için 10 yıldır Rusya’ya bağımlı kalmasına sona verecek. 

"KAHRAMAN UZAYLI"

Dünyadan 254 mil yüksekte, mermiden 10 kat daha hızlı olan SpaceX' kapsülü Uluslararası uzay istasyonuna doğru yol alıyor. Crew Dragon, bu defa uzaya insan yerine ‘kahraman uzaylı’ ismi verilen bir kukla taşıyor. 

5 GÜN SONRA GERİ DÖNECEK

Crew Dragon, pazar günü Uzay istasyonuna bağlanarak 181 kilo gram ağırlığında bir yük teslim ettikten 5 gün sonra dünyaya dönecek. Bu denemenin başarılı geçmesi halinde birkaç aylık güvenlik kontrollerinden sonra Space X Crew Dragon’un temmuz ayında NASA’nın 2 astronotunu Uluslararası uzay istasyonuna götürmesi planlanıyor. 

4 MİLYARLIK ANLAŞMA

NASA, uzay mekiğini 2011 yılında emekliye ayırdıktan sonra gelecek nesil insanlı uzay aracı imalatını özel sektöre devretti. NASA insanlı uzay aracı imal etmeleri için SpaceX 2 milyar 600 milyon dolar, Boeing (BA) ise 4 milyar 200 milyonluk bir anlaşma imzaladı. 


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Microsoft Flight Simulator'dan yeni ekran görüntüleri geldi