Uzaya işte bu araçla gideceğiz!

İnsan, varolduğu günden beri gözünü hep göklere, yıldızlara, bizden başka gezegenlere dikmiş. 2020'ye yaklaştığımız bugünlerde sahip olduğumuz teknolojiyle bu ilgimiz artık gerçeğe dönüşmek üzere. Bunun en büyük mimarlarından biri de uzay aşığı girişimci Elon Musk...

30 Eylül 2019, Pazartesi 08:02 Son Güncelleme:
A A

Bu görüntüyle yıllardır bilimkurgu filmlerinde ve dizilerinde defalarca karşılaşmışızdır. Hatta 'film hileleri', özel efektler, filtreler olmasa şu mekiğe bakıp aman bu da ne böyle, aynı tenekeye benziyor bile diyebiliriz.


Oysa bu kareler bir filmden fırlamış değil. Bu kareler oldukça gerçek. Ve uzay yolculuklarının artık başlamak üzere olduğunun da canlı kanıtı.

ELON MUSK'I NASIL BİLİRSİNİZ?

ELON MUSK'I NASIL BİLİRSİNİZ?

SpaceX şirketinin sahibi Elon Musk, insanların gezegenler arası seyahat edebilen ve başka gezegenlerde yaşayabilen bir tür olması gerektiğine inanıyor. Bu nedenle diğer gezegenlere mekik gönderme konusunda çalışmalara ağırlık veriyor.

TENEKEYE BENZİYOR

TENEKEYE BENZİYOR

Bunun da ancak dikey iniş yapıp yeniden kullanılabilen mekiklerle mümkün olduğunu öne sürüyor. Elon Musk, bu amaçla tasarlanan ‘Starship’ adlı uzay aracını önceki gün tanıttı.


Space X’in ABD Teksas’taki tesislerinde yapılan tanıtımda ilk kez görücüye çıkan ‘Starship’ dev bir teneke kutusuna benziyor.

6 AY İÇİNDE YÖRÜNGEDE

6 AY İÇİNDE YÖRÜNGEDE

Ancak insanları Ay’a, Mars’a ya da başka gezegene götürebilecek güçte. 9 metre çapında, 50 metre yüksekliğindeki roketin kapasitesi 150 ton.


Elon Musk, ‘BFR’ olarak da anılan roketin ilk denemesinin 1-2 ay içinde yapılacağını söyledi. Roketin 6 ay içinde yörüngeye çıkma denemesi yapması bekleniyor.

İşte 'Yıldız Gemisi' mekiğinin tüm özellikleri bir arada...

Sıradaki haber yükleniyor...