Uzaya trafik kuralı geliyor

Uzaya getirelecek trafik kurallarıyla sık sık acil durum manevraları yapmak zorunda kalan uydular sürekli takip edilecek

08 Şubat 2010, Pazartesi 05:00
A A
Uzaya trafik kuralı geliyor

Geçen yıl bir Rus ordusu ile Amerikan uydusu yörüngede çarpışmıştı. Bunun üzerine uzay trafiği için yeni kurallar getirilmesi öne sürülmüştü. Uzay trafiğini kontrol altına almak için yeni kurallar getirmek amacıyla Amerika New York’taki Birleşmiş Milletler merkezinde gelecek hafta bir toplantı yapılacak.

Uzayda yörüngedeki uyduların yanı sıra, 1 metreden büyük 19 bin ve posta pulu büyüklüğünde 500 binden fazla uzay çöpü Dünya’nın etrafında saatte 25 bin kilometreye varan hızla dönüyor.

MUTLAKA UYGULAMALI’

Getirilecek trafik kurallarıyla son zamanlarda çarpışmadan kaçınmak için sık sık acil durum manevraları yapmak zorunda kalan uydular sürekli takip edilecek ve kaza yapmamaları için hareketleri kontrol edilecek.

Uzmanlar “Günlük hayatın önemli bir parçası olan uyduları korumak için uzayda uygulanacak trafik kurallarını mutlaka hayata geçirmeliyiz” dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.