Uzmanından ebeveynlere uyarı: Çocuklarınızı sebze ve meyve tüketmeye alıştırın

Çocukların nasıl beslenmesi gerektiği ebeveynlerin en çok merak ettiği konulardan biri olmuştur. Uzmanlar meyve ve sebzelerin çocuklara küçük yaşta alıştırılması gerektiğini söylüyor. Peki hangi meyve ve sebze kaç yaşında çocuğa verilmeli? Sarımsak kaç yaşında çocuğa verilmeli? Prof. Dr. Selda Bülbül, "İçerdikleri yüksek oranda lif, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller ile sağlıklı gelişmeye en güzel destek. Çocukluk döneminde sebze ve meyve yemeye alıştırılması gelecek yaşlarda kazanılacak sağlıklı beslenme alışkanlıklarına temel hazırlar" dedi.

14 Eylül 2020, Pazartesi 15:18 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çocuklar ve bebeklerin her mevsimde çıkmış taze sebze ve meyveleri tüketmeleri gerektiğini belirten Prof. Dr. Selda Bülbül, "Beslenme kişiseldir ve mevsimlere göre değişiklik gösterir. Çocuklar ve bebekler için sağlıklı beslenmede önerdiğimiz her dönemde mevsiminde çıkmış taze sebze ve meyveleri tüketmeleridir. Bebek beslenmesi için de yazın mevsimine uygun sebze ve meyvelerin tercih edilmesi uygun olur" dedi.

Sebze ve meyve bağışıklığı destekliyor

Sebze ve meyve bağışıklığı destekliyor

Çocukların beslenmesinde sebze ve meyvenin yeri doldurulamayacak besin grubu olduğunu ifade eden Bülbül, sözlerini şöyle sürdürdü:

İçerdikleri yüksek oranda lif, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller ile sağlıklı gelişmeye en güzel destek. Çocukluk döneminde sebze ve meyve yemeye alıştırılması gelecek yaşlarda kazanılacak sağlıklı beslenme alışkanlıklarına temel hazırlar. Sebze ve meyvelerin çocuklara yararları nelerdir; büyüme ve gelişmeyi destekler. Bağışıklığı destekler, kronik hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı korur.


Kabızlık yaşanabilir

Kabızlık yaşanabilir

Diş gelişimi, diş ve diş eti sağlığında etkilidir. Kansızlığı önleme ve kan yapımında yarar sağlar. Sağlıklı cilt ve göz için gereklidir. Uygun bir atıştırmalıktır, doygunluk hissi sağlar. Çocuklarda şişmanlık ve buna bağlı gelişebilecek kalp hastalıkları, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve kanser gibi hastalıkların gelişme riskini azaltır. Bebeklerde tamamlayıcı beslenmeye geçildiği zaman kabızlık problemi gelişebilir. Sebze ve meyveler bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olurlar.

Bebeğe taze sarımsak ne zaman verilmeli?

Bebeğe taze sarımsak ne zaman verilmeli?

Bülbül, taze sarımsak tüketimi hakkında şu bilgileri verdi:

Bebeklerde sebze ve meyveleri 6. aydan itibaren diyetine ekliyoruz. Çocukların ise günlük diyetinde en az 5-9 porsiyon yer alması gerekiyor. Bir küçük tabak salata 1 porsiyon, 4 kayısı, bir kase kiraz, bir küçük tabak sebze püresi veya sebze yemeği bir porsiyon kabul edilir. Bu dönem sebzelerinin neredeyse hemen tamamı 6 aylıktan büyük bebekler ve çocuklarca tüketilebilir. Sebze püreleri için kabak, bezelye, semizotu, dolmalık biber, taze fasulye ve patates kullanılabilir. Taze sarımsak bu aylarda bebeğe verilmeye başlanabilir.


12'nci aydan sonra barbunya

12'nci aydan sonra barbunya

Meyvelerden ise şeftali ve kayısı rahatlıkla kullanılacak besinlerdir. 8. aydan itibaren ise börülce, soğan, dereotu, fesleğen, maydanoz gibi çok yararlı bitkiler beslenmeye eklenebilir. 12'nci aydan sonra da barbunya, patlıcan, domates öğünlere eklenebilir. Meyve olarak da 8-9'uncu aydan itibaren kiraz, vişne, karpuz, kavun, erik meyve pürelerinde kullanılabilir.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çocuklarda en çok alerji yapan besinler: Alerjinin belirtileri ve tedavisi